Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCoraz więcej konkretów co do przyszłości Placu Wolności

Coraz więcej konkretów co do przyszłości Placu Wolności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 luty 2022 00:58
Coraz więcej konkretów co do przyszłości Placu Wolności Wizualizacja

Być może jeszcze w tym roku ruszy gruntowna przebudowa Placu Wolności. O tym zamiarze inwestycyjnym mówi się od pewnego czasu, kluczowym elementem jest większa integracja Placu z ulicą Gdańską, obecnie wizualnie oddzielają je kioski z kwiatami. W poniedziałek zastępca prezydenta Michał Sztybel poinformował, że w toku prac udało się wypracować koncepcję niemal finalną, tematem do dyskusji pozostają jeszcze kwestie detali.

- Zamierzamy sprawić, aby ten plac wracał do przeszłości – wskazuje zastępca prezydenta Michał Sztybel. W historycznym kształcie, co zobaczyć można na starych pocztówkach, Plac Wolności był częścią ulicy Gdańskiej - Najważniejszą kwestią nowego spojrzenia na Plac Wolności jest jego otwarcie na ulicę Gdańską – zaznacza prof. Dariusz Markowski, przewodniczący społecznej rady ds. estetyki.

 

Historyczną tkankę tego miejsca zaburzyło pojawienie się w latach 80-tych kiosków z kwiatami. Ten temat również w ostatnich miesiącach budził duże emocje, udało się wypracować kompromis zakładający, że kwiaciarnie na Placu Wolności pozostaną, ale zostaną przesunięte bliżej kościoła i galerii BWA, tym samym odsłaniając Plac od strony ulicy Gdańskiej. Zmieni się też ich estetyka.

 

 

W planach jest też opracowanie atrakcyjnej iluminacji oświetlającej kościół św. Piotra i Pawła. Na zaprezentowanych wczoraj wizualizacjach widzimy też pojawienia się przy pomniku masztów dla biało-czerwonych flag. Przyszłość pomnika to temat teoretycznie wydający się jeszcze do dyskusji, był bowiem pomysł, aby na Placu Wolności pojawił się nowy pomnik, ale bliżej ulicy Gdańskiej, co również byłoby nawiązaniem do historii.

 

 

 

Rewitalizacja Placu Wolności ruszyć ma po tym jak miejskie wodociągi zbudują pod nim zbiornik retencyjny, być może jego budowa ruszy już za kilka tygodni. W takim wypadku modernizacja Placu Wolności ruszyć mogłaby już na jesieni, a efekty finalne zobaczylibyśmy w połowie przyszłego roku.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu