Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo trudnościach związanych z pandemią Bydgoski Orszak Trzech powrócić chce w pełnej krasie

Po trudnościach związanych z pandemią Bydgoski Orszak Trzech powrócić chce w pełnej krasie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 30 grudzień 2021 18:33

W przyszły czwartek – 6 stycznia – przypadnie święto Objawienia Pańskiego, nazywane potocznie Trzech Króli. Tego dnia po raz kolejny ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli, którego głównym celem jest oddanie hołdu nowonarodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Tegoroczny orszak ma mieć charakter ekumeniczny.


- W tym roku orszak ma charakter ekumeniczny – wyjaśnia ks. Maciej Tyckun. W rolę króla afrykańskiego Baltazara wcieli się czarnoskóry Ernest Essuman Mensah, który od kilku lat mieszka w Bydgoszczy i jak przyznaje, dał się namówić, aby w tej formie włączyć się w życie społeczności lokalnej. Będzie to jego debiut. Jest on z wyznania metodystą.

 

- Zapraszamy nie tylko katolików, ale wszystkich chrześcijan. Dla wszystkich orszak ma szczególne znaczenie, czyli oddawanie pokłonu Zbawicielowi – zaprasza ks. Tyckun.

 

- Główną naszą radością jest to, że ten orszak może wrócić na ulice Bydgoszczy – zapowiada Regina Piątkowska, która w organizacji bydgoskich orszaków uczestniczy od kilku edycji - Atrakcję, które były przed pandemią chcemy przywrócić, w większości nam się to udaje.

 

Jeżeli chodzi o te atrakcje, które szczególnie przemawiają do najmłodszych, to dwaj królowie pojadą na koniach, Ernest Essuman będzie podróżował natomiast na wielbłądzie. W orszaku wezmą udział alpaki, pojawią się też szczudlarze.


Orszak o godzinie 12:00 wyruszy ze Starego Rynku, rozpocznie się od modlitwy Anioł Pański, którą poprowadzi bp. Krzysztof Włodarczyk. Dalej Mostową, Gdańską i Markwarta wszyscy dotrą do Bazyliki, gdzie symbolicznie oddadzą hołd Jezusowi Chrystusowi.

 

Ryszard Kochański, który wcieli się w rolę europejskiego króla Kacpra podkreśla, że jednym z celów organizowania orszaku jest promowanie wartości chrześcijańskich - Aby ten kryzys małżeństwa, ten kryzys rodziny przełamywać, pokazywać, że to tworzy podwaliny pod zdrowe społeczeństwo.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu