Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMWiK: Prace na skwerze Leszka Białego będą prowadzone normalnie

MWiK: Prace na skwerze Leszka Białego będą prowadzone normalnie

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 listopad 2021 00:54

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu wszczął postępowanie w sprawie wpisania Pomnika Tysiąclecia na skwerze Leszka Białego do rejestru zabytków. Oznacza to, że nie mogą być prowadzone żadne prace, które mogłyby zagrozić jego konstrukcji. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja informują nas, że nie wpływa to w żaden sposób w plany związane z budową w tym parku zbiorników retencyjnych.

Stan pomnika według Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego grozi zawalaniem, dlatego od kilku tygodni ogrodzony jest on prowizorycznym płotem. Ratusz chce rozebrać pomnik, z uwagi na wysokie koszty ewentualnej naprawy, sprzeciwia się temu część organizacji społecznych. Stowarzyszenie Miłośników Zabytów ,,Bunkier” wniosło o wpisanie pomnika do rejestru zabytków, co do czasu wydania prawomocnej decyzji w tej sprawie uniemożliwia jego rozbiórkę. Ratusz chciał go rozebrać do końca listopada.

 

- Budowa zbiorników retencyjnych na skwerze Leszka Białego nie stanowi żadnego zagrożenia dla usytuowanego tam Pomnika Tysiąclecia – informuje nas Mirosława Chabowska z MWiK - Zakres inwestycji realizowanych w ramach kontraktów MWiK nie obejmuje terenu pomnika, a zbiorniki zostały zaprojektowane w ten sposób i w takich miejscach, by nie zburzyć ani nie zaważyć w najmniejszym stopniu na wizjach związanych z pomnikiem. Zbiorniki są zaprojektowane na obrzeżach skweru i w znacznej odległości od pomnika. Rozpoczęcie procedury wpisania tego obiektu na listę zabytków nie ma też wpływu na budowę planowanych w tym miejscu zbiorników retencyjnych. Jeden z nich - równoległy do ul. Markwarta - będzie miał pojemność 295 m 3, drugi - usytuowany równolegle do ul. Staszica - pomieści 1747 m 3 wody.

 

Ratusz ma natomiast obawy, że drgania związane z kopaniem w ziemi mogą doprowadzić do zawalenia się pomnika. Wnieśliśmy do PINB o udostępnienie opinii dotyczącej stanu technicznego pomnika. Wartość projektu związanego z rozbudową kanalizacji deszczowej na terenie Bydgoszczy to ponad 326 mln zł. Inwestycja w dużej mierze będzie sfinansowana przez Unię Europejską.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • 100 lat portu w Gdyni – najmłodszego, a zarazem najstarszego polskiego portu

  23 września Sejm RP przyjął ustawę w sprawie budowy portu morskiego w Gdyni. Decyzja podyktowana była tym, że Gdańsk wraz portem miały status wolnego miasta, stąd też Polska chcąc prowadzić handel zagraniczny musiała postawić na budowę swojego portu. Dodatkowo decyzję umacniała wojna celna jaką toczyła Polska z Niemcami. Budowa portu pozwoliła niewielkiej miejscowości jaką była Gdynia, stać się już po kilku latach ponad 100 tys. miastem.

 • EMA: Pandemia w Europie wciąż trwa

  W Europie uważamy, że pandemia Covid-19 wciąż trwa - oświadczył we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor zespołu Europejskiej Agencji Leków (EMA) ds. szczepionek Marco Cavaleri.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu