Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy organizowana jest zbiórka pomocy humanitarna dla cudzoziemców przy granicy z Białorusią

W Bydgoszczy organizowana jest zbiórka pomocy humanitarna dla cudzoziemców przy granicy z Białorusią

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 21 listopad 2021 00:26
W Bydgoszczy organizowana jest zbiórka pomocy humanitarna dla cudzoziemców przy granicy z Białorusią Fot: gov.pl

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej to medialnie najważniejszy temat w ostatnim czasie. Z jednej strony widoczne są wymierzone w Polskę działania białoruskich służb, które do wojny hybrydowej wykorzystują cudzoziemców. Z drugiej strony jest to też ogromny dramat tych osób, które szukały lepszego życia w Europie.

 

Dzisiaj w parafiach Diecezji Bydgoskiej zbierane są pieniądze dla Caritas Polska, na działania związane z udzielaniem pomocy humanitarnej w pasie przygranicznym. Wielu uchodźców przedostało się bowiem przez granicę i czekają teraz na zakończenie procedur przez Straż Graniczną. Opiekę nad nimi sprawują wolontariusze, w tym także wspomniany Caritas.

 

Dary zbiera Jadłodzielnia

We współpracy z Fundacją Chcepomagać działająca przy ulicy Gdańskiej Jadłodzielnia prowadzi zbiórkę darów rzeczowych na rzecz cudzoziemców, które fundacja rozdysponuje w obszarze przygranicznym. Zbierane są przede wszystkim: proszki do prania, płyny do mycia naczyń, szampony, żele pod prysznic, pasty i szczoteczki do zębów, pianki i golarki jednorazowe, mleko dla dzieci, butelki i smoczki dla dzieci, zupki i musy owocowe typu gerber, kaszki dla dzieci, a także pieluchy. Z produktów żywnościowych potrzebne są: suchary, czekolady, biszkopty, chrupki kukurydziane, pasztety drobiowe, konserwy rybne i sałatki, pieczywo typu waza, dania instant. Odzież i inne produkty nieżywnościowe: koce, poszewki na koce, ręczniki wielorazowe, ręczniki jednorazowe włókninowe, ręczniki papierowe, obuwie męskie, damskie, dziecięce, mokre chusteczki, podpaski, szczoteczki do zębów, kurtki, czapki, szaliki, rękawiczki męskie, damskie i dziecięce, skarpety, bielizna, spodnie męskie, damskie, dziecięce, mydła w płynie, szampony dla dorosłych i dla dzieci, kubki do gorących napojów.

 

Konieczny jest wcześniejszy kontakt z Jadłodzienią po numerem telefonu: 525223474.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu