Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJasiakiewicz: Województwo powinno przystąpić do spółki terminalu w Emilianowie

Jasiakiewicz: Województwo powinno przystąpić do spółki terminalu w Emilianowie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 08 wrzesień 2021 17:22
Jasiakiewicz: Województwo powinno przystąpić do spółki terminalu w Emilianowie Wizualizacja autorstwa PKP

Przez lata polityka rozwoju logistycznego województwa prowadzona przez Samorząd Województwa opierała się w głównej mierze o plany związane z transportem wodnym. Decyzja sprzed ponad dwóch tygodni o unieważnieniu decyzji środowiskowej dla budowy stopnia wodnego w Siarzewie tymi planami wręcz wstrząsnęła. Na ubiegłotygodniowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki przyznał, że perturbacje z tym związane mogą opóźnić plany o 4 lata.

 

- Decyzje podjęte przez ministra środowiska dotyczące Siarzewa, należy to podkreślać, uzmysławiają nam jak ważne było rozdzielenie działań dotyczących Emilianowa – komentuje sprawę radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz, jednocześnie członek stowarzyszenia Nowy Bursztynowy Szlak, którego celem jest propagowanie rozwoju Węzła Logistycznego Bydgoszcz.


O postawienie na rozwoju tzw. suchego portu przy stacji Bydgoszcz - Emilianowo zabiegają bydgoskie środowiska. Powołana przed rokiem spółka Terminal Intermodalny Bydgoszcz – Emilianowo liczy, że uda się terminal w pierwszym etapie uruchomić na 2026 rok. Obecnie spółkę tworzą: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, grupa PKP oraz Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny.

 

Zdaniem Jasiakiewicza z punktu widzenia województwa najrozsądniejsze byłoby zaangażowanie się w ten projekt w większym stopniu - Mnie interesuje Emilianowo, mnie interesuje port multimodalny, gdzie nacisk musi być coraz większy i bardziej zdecydowany. Również dzisiaj w kuluarach z członkami naszego klubu wspominałem, że warto byłoby podjąć uchwałę sejmiku, aby wyrazić wolę przystąpienia do spółki Emilianowo ze strony Samorządu Województwa.


Jasiakiewicz kończy rozmowę z nami stwierdzeniem, że dobrze, iż były środowiska, które przez te lata zabiegały o właściwą rangę Emilianowa - Mieliśmy rację krótko mówiąc

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu