Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiskup Tyrawa wsparł finansowo fundację, która wspiera ofiary nadużyć seksualnych

Biskup Tyrawa wsparł finansowo fundację, która wspiera ofiary nadużyć seksualnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 sierpień 2021 06:13

Kierownik biura prymasa Polski, będącego jednocześnie delegatem Episkopatu ds. ochony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studniki w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinforował, że biskup Jan Tyrawa dokonał wpłaty na rzecz Fundacji Świętego Józefa, która zajmuje się wspieraniem ofiar nadużyć seksualnych. Czy była to dodatkowa kara dla byłego ordynariusza diecezji bydgoskiej?

 

Wpłaty na rzecz Fundacji Świętego Józefa zostały przez Watykan narzucone w ramach kar. Dymisja biskupa Jana Tyrawy została przez papieża przyjęta w maju, oficjalny komunikat pojawił się 12 maja, wspomina się w nim, że było prowadzone wobec bydgoskiego biskupa postępowanie, w efekcie czego miał on zrezygnować, nie ma w nim jednak mowy o nakazaniu hierarsze wpłaty.

Ksiądz Studnicki agencje PAP poinformował, że bp. Tyrawa wpłacił na fundację zgodnie z nakazem Watykanu. Pierwszy raz publicznie słyszymy, że takie oczekiwanie wobec byłego bydgoskiego biskupa było kierowane.

 

Biskup ukarany czy jeszcze nie?

W przekazie medialnym słyszymy, że rezygnacja z urzędu to kara dla bp. Tyrawy, tą informację rozpowszechniają też niemiecka media. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że zdecydowanie Stolicy Apostolskiej przekonało bp. Tyrawę do rezygnacji z urzędu, ale to nie oznacza, ze sprawa niebędzie miała kontynuacji, którymi mogą być już oficjalne kary ze strony Watykanu.

 

W ostatnim czasie bydgoskie media spekulują o możliwości zamieszkania bp. Tyrawy w Opławcu. Pisaliśmy o tym już w maju, informując o wyremontowaniu mieszkania. O tym, że budynek przygotowywany jest pod bp. Tyrawę było wiadomo już od kilku lat.

 

Wskazywaliśmy jednak, że kluczowa może być tutaj decyzja Watykanu, jedną z powszechniejszych kar stosowanych wobec polskich hierarchów kościelnych jest nakaz zamieszkania poza diecezją. Jeżeli papież zdecydował się na taką karę wobec byłego bydgoskiego biskupa, to sprawy nieco by się pokomplikowały.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu