Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiejska Pracownia Urbanistyczna chce uatrakcyjnić ulicę Gdańską

Miejska Pracownia Urbanistyczna chce uatrakcyjnić ulicę Gdańską

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 lipiec 2021 11:52

Za salon miasta uznaje się Stary Rynek i jego najbliższe okolice, chcąc jednak rozwijać atrakcyjny odbiór Bydgoszczy wśród gości trzeba zacząć myśleć też o ulicy Gdańskiej – na początku o odcinku pomiędzy Focha i ulicą Dworcowo, ale też dalej do Placu Wolności, który wkrótce przejdzie metamorfozę. Miejska Pracownia Urbanistyczna opublikowała animację z pewną propozycją.

Animacja, którą można obejrzeć poniżej to tylko punkt wyjścia do dalszych dyskusji. Pokazanie w jakim kierunku zmiany są możliwe.

Konsekwentne zmiany, jakie następują w ostatnich latach w przestrzeni Starego Miasta i Śródmieścia, w sposób istotny wpływają na postrzeganie miasta przez Bydgoszczan. Remonty cennej, historycznej zabudowy, zmiany funkcji istniejących budynków, rozbudowy obiektów o charakterze publicznym, wyłączanie obszarów Starego Miasta z ruchu kołowego, wszystko to powinno zmierzać do tego, by przestrzeń publiczna Śródmieścia stawała się przestrzenią przyjazną mieszkańcom, przestrzenią integrującą naszą lokalną społeczność. Ważnym elementem w tym procesie, byłby remont ulicy Gdańskiej (w pierwszym etapie na odcinku od Jagiellońskiej do skrzyżowania z Dworcową. W związku z realizacją na tym odcinku szeregu ważnych inwestycji (Gdańska 5, Muzeum Wyczółkowskiego, Pomorzanin…), zasadna byłaby taka przebudowa ulicy, by wprowadzić tu więcej zieleni i stworzyć przestrzeń kontaktów społecznych, przestrzeń w której można się zatrzymać, zrelaksować, zintegrować. Oto jedna z propozycji pokazująca, w którym kierunku powinny zmierzać rekomendowane przez nas zmiany.

Opublikowany przez Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy Środa, 14 lipca 2021

 

W praktyce animacja zakłada przebudowę elementów małej architektóry, ale też pewną koncepcję zagospodarowania ,,Placu Centralnego” przed dawną galerią handlową ,,Drukarnia”. Obecnie ten plac to w dużej mierze pusta przestrzeń, tutaj pojawia się pomysł na pojawienie się na nim roślinności, a także fontann.

 

Trzeba raz jeszcze podkreślić, że to tylko propozycja. Póki co nie ma żadnych przygotowanych inwestycji, została za to wywołana dyskusja w tej sprawie.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu