Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiejska Pracownia Urbanistyczna chce uatrakcyjnić ulicę Gdańską

Miejska Pracownia Urbanistyczna chce uatrakcyjnić ulicę Gdańską

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 lipiec 2021 11:52

Za salon miasta uznaje się Stary Rynek i jego najbliższe okolice, chcąc jednak rozwijać atrakcyjny odbiór Bydgoszczy wśród gości trzeba zacząć myśleć też o ulicy Gdańskiej – na początku o odcinku pomiędzy Focha i ulicą Dworcowo, ale też dalej do Placu Wolności, który wkrótce przejdzie metamorfozę. Miejska Pracownia Urbanistyczna opublikowała animację z pewną propozycją.

Animacja, którą można obejrzeć poniżej to tylko punkt wyjścia do dalszych dyskusji. Pokazanie w jakim kierunku zmiany są możliwe.

Konsekwentne zmiany, jakie następują w ostatnich latach w przestrzeni Starego Miasta i Śródmieścia, w sposób istotny wpływają na postrzeganie miasta przez Bydgoszczan. Remonty cennej, historycznej zabudowy, zmiany funkcji istniejących budynków, rozbudowy obiektów o charakterze publicznym, wyłączanie obszarów Starego Miasta z ruchu kołowego, wszystko to powinno zmierzać do tego, by przestrzeń publiczna Śródmieścia stawała się przestrzenią przyjazną mieszkańcom, przestrzenią integrującą naszą lokalną społeczność. Ważnym elementem w tym procesie, byłby remont ulicy Gdańskiej (w pierwszym etapie na odcinku od Jagiellońskiej do skrzyżowania z Dworcową. W związku z realizacją na tym odcinku szeregu ważnych inwestycji (Gdańska 5, Muzeum Wyczółkowskiego, Pomorzanin…), zasadna byłaby taka przebudowa ulicy, by wprowadzić tu więcej zieleni i stworzyć przestrzeń kontaktów społecznych, przestrzeń w której można się zatrzymać, zrelaksować, zintegrować. Oto jedna z propozycji pokazująca, w którym kierunku powinny zmierzać rekomendowane przez nas zmiany.

Opublikowany przez Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy Środa, 14 lipca 2021

 

W praktyce animacja zakłada przebudowę elementów małej architektóry, ale też pewną koncepcję zagospodarowania ,,Placu Centralnego” przed dawną galerią handlową ,,Drukarnia”. Obecnie ten plac to w dużej mierze pusta przestrzeń, tutaj pojawia się pomysł na pojawienie się na nim roślinności, a także fontann.

 

Trzeba raz jeszcze podkreślić, że to tylko propozycja. Póki co nie ma żadnych przygotowanych inwestycji, została za to wywołana dyskusja w tej sprawie.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • To już ponad 170 dni wojny

  Pod koniec lutego wszystkich nas zaskoczyła rosyjska agresja na Ukrainę, było zszokowanie, być może też niedowierzanie, po kilku dniach okazało się, że Ukraińcy swoją walecznością, także za ogromną cenę, podjęli skuteczną obronę swojej suwerenności. Plan Rosjan zajęcia Kijowa w ciągu tygodnia się nie powiódł, ale wojna trwa dalej – nie budzi już takiego zainteresowania jak na początku, po prostu nam spowszedniała.

 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu