Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWkrótce na Cmentarzu Starofarnym pojawić może się monitoring

Wkrótce na Cmentarzu Starofarnym pojawić może się monitoring

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 25 lipiec 2021 00:12

Cmentarz Starofarny nazywany jest niekiedy Bydgoskimi Powązkami, spoczywa na nim bowiem wielu zasłużonych bydgoszczan, wiele nagrobków ma natomiast ogromną wartosć kulturową. Od dwóch lat mówi się o problemie zniszczeń jakie powodują na nim wandale.

 

Przez ostatnie wiele lat z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy organizowane były kwesty na ratowanie i renowację nagrobków o dużej wartości historycznej, które ulegały degradacji (teraz kwesty się nie odbywały z uwagi na zagrożenie pandemiczne). Co roku goście bydgoskich cmentarzy hojnie wspierali dzieło. Niestety odrestaurowane rzeźby stawały się ofiarami chuliganów, którzy np. malowali je sprayem, była nawet sytuacja urwania kamiennej głowy. Te incydenty sprawiły, że pojawiły się głosy, także ze strony TMMB, o potrzebie zabezpieczenia tej nekropolii monitoringiem wizyjnym.

 

 

Z fazy dyskusji ratusz przeszedł do fazy realizacji, stąd też ogłoszony został przetarg na zamontowanie 4 kamer na terenie cmentarza, które będą wpiętę w miejski system monitoringu oraz rozbudowy kamery na obrotową, która znajduje się w Parku nad Kanałem, gdzie również były problemy z chuliganami.

 

Na poniedziałek 26 lipca planowane jest otwarcie ofert.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Niemcy przewidują, że pandemia zakończy się wiosną

  "Jeśli nie pojawi się żaden nowy wariant wirusa, to na wiosnę pokonamy pandemię" - mówi federalny minister zdrowia Jens Spahn w środę w rozmowie z dziennikiem "Augsburger Allgemeine". Przestrzega jednocześnie przed lekceważeniem ryzyka zakażenia w obliczu obecnego spadku liczby zachorowań.

  Etykiety: covid19
 • Na Covid w Polsce chorują obecnie głównie niezaszczepieni

  Najwięcej zachorowań na COVID-19 jest w województwach, w których jest najmniej osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Czwarta fala koronawirusa jest pandemią niezaszczepionych – powiedział w środę w radiu RMF FM prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Wiadomości z regionu