Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoseł chcial zmienić nazwy przystanków, ale odbił się od ściany

Poseł chcial zmienić nazwy przystanków, ale odbił się od ściany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 lipiec 2021 06:15

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury poseł Piotr Król uznał, że nazwy przystanków kolejowych zlokalizowanych w Bydgoszczy wymagają skorygowania, dlatego napisał do samego ministra infrastruktury. Wiceminister poinformował, że PKP PLK ma wewnętrzny regulamin i nic nie da się tą drogą zrobić.

Chodzi o nazwy dwóch stacji: Bydgoszcz Bielawy i Bydgoszcz Akademia. Pierwsza zdaniem parlamentrzysty leży na Bartodziejach. Przysanek Akademia leży przy UTP, który od września będzie posługiwał się nazwą Politechniki Bydgoskiej.

 

Krótka piłka wiceministra

Wiceminister Andrzej Bittel, pomimo tego, że napisał do niego w takiej sprawie wiceprzewodniczący sejmowej komisji poinformował, że w PKP PLK funkcjonuje wewnętrzny regulamin jeżeli chodzi o nazewnictwo stacji. Wniosek o zmianę stacji może do spółki złożyć np. Rada Miasta Bydgoszczy, musi jednak zobowiązać się pokryć koszty zmiany nazwy, a takowe mogą dotyczyć nie tylko PKP PLK, ale też przewoźników kolejowych, co wyjaśnił wiceminister Bittel.

 

Wiceminister infrastruktury wyraził także wątpliwość co do samego sensu zmieniania nazwy - Dodatkowo zaznaczam, żeobie nazwy przystanków są nazwami historycznymi, występująod początkuistnienia przedmiotowych obiektów i sąutrwalone w lokalnej świadomościspołecznej.Przystanek Bydgoszcz Akademia usytuowany jest w pobliżu kompleksu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Jego nazwanawiązujedo dawnej nazwy uczelni (Akademia Techniczno-Rolnicza). Natomiast nazwa przystanku Bydgoszcz Bielawy wywodzisię od dawnej podbydgoskiej gminy Bielawy, która pozostawała poza obszarem miasta do końcaXIX wieku

 

Warte obejrzenia

 • Lekkoatleci rozpoczęli zmagania – dramat Pawła Wojciechowskiego – udział bydgoszczanki w drugim medalu dla Polski

  W nocy z czwartku na piątek rozpoczęły się zmagania lekkoatletów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Niestety jak na razie nie zanosi się na zbyt wiele medali zawodników z naszego regionu – właściwie nadzieje możemy mieć jedynie jeszcze w konkurencjach biegowych. Zanosi się, że będą to jedne z gorszych igrzysk ostatnich lat dla naszego regionu, ale także dla Polski bo po tygodniu zmagań olimpijskich biało-czerwoni wywalczyli tylko dwa medale.

 • Polacy zdobyli pierwszy medal – w Bydgoszczy widać jednak niedosyt

  To była noc wioślarskich emocji, gdy według czasu japońskiego dzień się rozpoczynał. Zgodnie ze starym zwyczajem w nowej siedzibie RTW Lotto Bydgostii zawodnicy, w tym także młodzi, którzy być może w przyszłości będą olimpijczykami, trenerzy, działacze oraz prezydent Rafał Bruski wspólnie kibicowali. Wszyscy szczególnie liczyli na dobre występy zawodników RTW Lotto oraz Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

  Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

 • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

  Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu