Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoseł chcial zmienić nazwy przystanków, ale odbił się od ściany

Poseł chcial zmienić nazwy przystanków, ale odbił się od ściany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 lipiec 2021 06:15

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury poseł Piotr Król uznał, że nazwy przystanków kolejowych zlokalizowanych w Bydgoszczy wymagają skorygowania, dlatego napisał do samego ministra infrastruktury. Wiceminister poinformował, że PKP PLK ma wewnętrzny regulamin i nic nie da się tą drogą zrobić.

Chodzi o nazwy dwóch stacji: Bydgoszcz Bielawy i Bydgoszcz Akademia. Pierwsza zdaniem parlamentrzysty leży na Bartodziejach. Przysanek Akademia leży przy UTP, który od września będzie posługiwał się nazwą Politechniki Bydgoskiej.

 

Krótka piłka wiceministra

Wiceminister Andrzej Bittel, pomimo tego, że napisał do niego w takiej sprawie wiceprzewodniczący sejmowej komisji poinformował, że w PKP PLK funkcjonuje wewnętrzny regulamin jeżeli chodzi o nazewnictwo stacji. Wniosek o zmianę stacji może do spółki złożyć np. Rada Miasta Bydgoszczy, musi jednak zobowiązać się pokryć koszty zmiany nazwy, a takowe mogą dotyczyć nie tylko PKP PLK, ale też przewoźników kolejowych, co wyjaśnił wiceminister Bittel.

 

Wiceminister infrastruktury wyraził także wątpliwość co do samego sensu zmieniania nazwy - Dodatkowo zaznaczam, żeobie nazwy przystanków są nazwami historycznymi, występująod początkuistnienia przedmiotowych obiektów i sąutrwalone w lokalnej świadomościspołecznej.Przystanek Bydgoszcz Akademia usytuowany jest w pobliżu kompleksu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Jego nazwanawiązujedo dawnej nazwy uczelni (Akademia Techniczno-Rolnicza). Natomiast nazwa przystanku Bydgoszcz Bielawy wywodzisię od dawnej podbydgoskiej gminy Bielawy, która pozostawała poza obszarem miasta do końcaXIX wieku

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu