Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBezrobocie pomimo pandemii nie przekroczyło 4%. Widać wiosenne ożywienie

Bezrobocie pomimo pandemii nie przekroczyło 4%. Widać wiosenne ożywienie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 11 maj 2021 14:45

Kwiecień był dobrym miesiącem na kujawsko-pomorskim rynku pracy, we wszystkich powiatach notowano bowiem spadki liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Przez kwiecień liczba bezrobotnych w kujawsko-pomorskim zmniejszyła się o blisko 2,5 tys., w samej Bydgoszczy był to spadek o 116.

Jak porównamy te dane z kwietniem 2020 roku, to po roku pandemii w Bydgoszczy mamy o prawie 1,1 tys. więcej zarejestrowanych bezrobotnych – stopa bezrobocia pod koniec kwietnia wyniosła 3,6%. Co pokazuje, że bydgoski rynek pracy w miarę dobrze poradził sobie z kryzysem pandemicznym. Kolejne miesiące mogą napawać optymizmem, za sprawą zapowiedzi stopniowego odmrażania gospodarki i jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego w epidemii, to sytuacja powinna się powoli normować.

 

- Ten jeden z największych kryzysów gospodarczych po II wojnie światowej nie wpłynął istotnie na bezrobocie w skali Europy – ocenił na kwietniowej sesji Sejmiku Województwa kierujący Wojewódzkim Urzędem Pracy Łukasz Jaworski - Ten moment, w którym dotknął nas kryzys związany z pandemią był o tyle dobry, że sytuacja rok wcześniej była bardzo dobra.

 

Zdaniem Jaworskiego przedsiębiorcy mając doświadczenia z tym jak trudno było przed pandemią pozyskać pracownika, w szczególności w Bydgoszczy gdzie utrudnia to niska stopa bezrobocia, starali się unikać zwolnień, licząc na szybkie zakończenie kryzysu. Dobrą wiadomością są na pewno planowane na początek czerwca Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy, które mają do Bydgoszczy przyciągnąć około 700 sportowców, co może ożywić sektor usług.

 

W skali Polski stopa bezrobocia wynosi 6,5%, w naszym województwie 9,3% - rok pandemii zwiększył ją o 1 punkt procentowy.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu