Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa UKW pracować będą nad egzoręką robota

Na UKW pracować będą nad egzoręką robota

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 11 maj 2021 14:05
Egzoeszkielet NASA Egzoeszkielet NASA Fot: NASA

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało blisko 2,4 mln zł grantu na skonstruowanie mechanicznego robota do zastosowań rehabilitacji pacjentów. Wartość całego projektu to blisko 3 mln zł – będzie realizowany przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wraz z lokalną firmą Edurewolucje.

"Opracowanie funkcjonalnego egzoszkieletu ręki do aktywnego treningu i rehabilitacji" – taka jest dokładna nazwa projektu, którym zarządzać będzie Instytut Informatyki i Wydział Mechatroniki UKW. W ramach pierwszego etapu powstanie egzoszkielet ręki, który będzie mógł służyć do aktywnego treningu wymagających rehabilitacji. W drugim etapie będzie powstawało oprogramowanie, które ma umożliwić dostosowanie realizowanej rehabilitacji do indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

 

Pozwoli to na stworzenie zautomatyzowanego modelu rehabilitacji wspierającego pacjentów, ich rodziny oraz fizjoterapeutów, w tym w samodzielnej rehabilitacji domowej przy zdalnym wsparciu pacjenta przez fizjoterapeutów. Przełoży się to na zwiększenie dostępności, obniżenie kosztów i poprawę efektywności codziennejżmudnej rehabilitacji w przypadku deficytu w obszarze funkcji kończyny górnej. Rozwiązanie będzie mogło wspierać pacjentów w różnym wieku, bez względu na płeć oraz stronę deficytu – informuje Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 

Do NCBR wpłynęło ponad 100 wniosków o dofinansowanie, wsparcie otrzymało jedynie 16.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • To już ponad 170 dni wojny

  Pod koniec lutego wszystkich nas zaskoczyła rosyjska agresja na Ukrainę, było zszokowanie, być może też niedowierzanie, po kilku dniach okazało się, że Ukraińcy swoją walecznością, także za ogromną cenę, podjęli skuteczną obronę swojej suwerenności. Plan Rosjan zajęcia Kijowa w ciągu tygodnia się nie powiódł, ale wojna trwa dalej – nie budzi już takiego zainteresowania jak na początku, po prostu nam spowszedniała.

 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu