Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa UKW pracować będą nad egzoręką robota

Na UKW pracować będą nad egzoręką robota

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 11 maj 2021 14:05
Egzoeszkielet NASA Egzoeszkielet NASA Fot: NASA

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało blisko 2,4 mln zł grantu na skonstruowanie mechanicznego robota do zastosowań rehabilitacji pacjentów. Wartość całego projektu to blisko 3 mln zł – będzie realizowany przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wraz z lokalną firmą Edurewolucje.

"Opracowanie funkcjonalnego egzoszkieletu ręki do aktywnego treningu i rehabilitacji" – taka jest dokładna nazwa projektu, którym zarządzać będzie Instytut Informatyki i Wydział Mechatroniki UKW. W ramach pierwszego etapu powstanie egzoszkielet ręki, który będzie mógł służyć do aktywnego treningu wymagających rehabilitacji. W drugim etapie będzie powstawało oprogramowanie, które ma umożliwić dostosowanie realizowanej rehabilitacji do indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

 

Pozwoli to na stworzenie zautomatyzowanego modelu rehabilitacji wspierającego pacjentów, ich rodziny oraz fizjoterapeutów, w tym w samodzielnej rehabilitacji domowej przy zdalnym wsparciu pacjenta przez fizjoterapeutów. Przełoży się to na zwiększenie dostępności, obniżenie kosztów i poprawę efektywności codziennejżmudnej rehabilitacji w przypadku deficytu w obszarze funkcji kończyny górnej. Rozwiązanie będzie mogło wspierać pacjentów w różnym wieku, bez względu na płeć oraz stronę deficytu – informuje Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 

Do NCBR wpłynęło ponad 100 wniosków o dofinansowanie, wsparcie otrzymało jedynie 16.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu