Jesteś tutaj: HomeBydgoszczIgnacy Gałecki – jako starosta nie uznał włączenia Bydgoszczy do państwa pruskiego

Ignacy Gałecki – jako starosta nie uznał włączenia Bydgoszczy do państwa pruskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 02 maj 2021 16:30
Herb Junosza Herb Junosza

W poniedziałek przypadnie 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – 3 maja 1791 roku Bydgoszcz od 19 lat nie była częścią Rzeczypospolitej za sprawą I rozbioru Polski. Utrata części ziem, w tym Bydgoszczy jednoznacznie pokazywały, że Rzeczypospolita chyli się ku upadkowi, próbą jej ratowania była myśl reformatorska, której symbolem jest Konstytucja 3 Maja. Warto przyjrzeć się postaci Ignacego Gałeckiego, herbu Junosza, ostatniego starosty bydgoskiego.

Ignacy Gałecki tytuł starosty bydgoskiego uzyskał 2 stycznia 1745 roku od ojca Franciszka Gałeckiego. Początkowo niezbyt angażował się w politykę, nie był zainteresowany chociażby elekcją nowego króla. Zaangażowanie polityczne pojawiło się dopiero, gdy w Rzeczypospolitej zaczęło się robić wyraźnie źle.

 

Zaangażowany w próbę rozbicia polskiej szlachty, w celu przygotowania gruntu pod rozbiory, rosyjski dyplomat Nikołaj Repnin w jednej z notatek określił Ignacego Gałeckiego jako wrogiego rosyjskiej sprawie. W 1969 roku został przez szlachtę zrzeszoną wokół Konfederacji Barskiej wybrany nawet marszałkiem. Konfederacja była wymierzona przeciwko rosyjskim wpływom, zatem Gałecki uchodził za patriotę lojalnego polskiej sprawie. Rosjanie wygrali jednak z konfederacją, w rezultacie w 1772 roku udało się wdrożyć w życie I rozbiór Polski, ma mocy którego Bydgoszcz stała się częścią Prus.

 

Gałecki tego nie uznał

Ignacy Gałecki jako starosta bydgoski nie oddał hołdu królowi Prus Fryderykowi II, nie uznał również władzy pruskiej, za co został ukarany konfiskatą dóbr, które znajdowały się w zaborze pruskim. Tytularnie tytuł starosty bydgoskiego przysługiwał mu do śmierci – zmarł w 1780 roku. Uchwalenia Konstytucji 3 Maja zatem nie doczekał.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Niemcy przewidują, że pandemia zakończy się wiosną

  "Jeśli nie pojawi się żaden nowy wariant wirusa, to na wiosnę pokonamy pandemię" - mówi federalny minister zdrowia Jens Spahn w środę w rozmowie z dziennikiem "Augsburger Allgemeine". Przestrzega jednocześnie przed lekceważeniem ryzyka zakażenia w obliczu obecnego spadku liczby zachorowań.

  Etykiety: covid19
 • Na Covid w Polsce chorują obecnie głównie niezaszczepieni

  Najwięcej zachorowań na COVID-19 jest w województwach, w których jest najmniej osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Czwarta fala koronawirusa jest pandemią niezaszczepionych – powiedział w środę w radiu RMF FM prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Wiadomości z regionu