Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczBudowa kolei do Koronowa i Sośna znalazła się na zakręcie

Budowa kolei do Koronowa i Sośna znalazła się na zakręcie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo poniedziałek, 30 sierpień 2021 10:24

Listopad zbliża się nieubłaganie, stąd też czasu na opracowanie studium ekonomicznego, aby znaleźć się na liście rankingowej programu Kolej Plus coraz mniej. W lipcu informowaliśmy o otwarciu ofert dla koncepcji budowy linii kolejowej z Bydgoszczy do Koronowa, następnie Sośna i Więcborka, wraz z modernizacją linii nr 281 z Więcborka do Chojnic. Przetargu nie można rozstrzygnąć z powodu braku montażu finansowego.

 

Najtańsza oferta jaka pojawiła się w tym postępowaniu opiewa na blisko 800 tys. zł, brak zainteresowania początkowo zainteresowanych mniejszych gmin oraz powiatów bydgoskiego i sępoleńskiego partycypacją sprawia, że nie można zlecić wykonania tego studium.

 

W koronowskim magistrackie, który jest liderem tego projektu dowiadujemy się, że około 240 tys. zł zadeklarowało Województwo Kujawsko-Pomorskie, po blisko 60 tys. zł miasta Bydgoszcz i Chojnice. Zakładając, że Koronowo dołoży kolejne kilkadziesiąt tysięcy, jest to póki co jedynie połowa montażu.

 

Program Kolej Plus zakłada dofinansowanie z budżetu państwa 85% wartości zadania inwestycyjnego. Lista rankingowa projektów, które będą dofinansowane powstanie w oparciu o wstępne studia, które zaitesowane samorządy muszą opracować w swoim zakresie.

 

Wstępnie do programu Kolej Plus zgłoszono w naszym województwie też inne projekty, chociażby skomunikowanie Żnina z Szubinem i Bydgoszczą oraz w innym wariancie z Inowrocławiem. Wszystkiego koncepcje poza koronowską zostały jednak porzucone.

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu