Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczWojewództwo chce pomóc Koronowu w programie Kolej Plus

Województwo chce pomóc Koronowu w programie Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo poniedziałek, 26 lipiec 2021 06:55

Żnin i Chełmno ostatecznie zrezygnowały z uczestnictwa w rządowym programie Kolej Plus, wciąż w grze jest Koronowo z dość ciekawą konepcją skomunikowania Bydgoszczy z Krajną. Żeby projekt miał szansę na realizację trzeba do jesieni opracować studium, Koronowo jest w trakcie postępowania przetargowego, teraz trzeba jednak pozbierać pieniądze na to opracowanie.

Najtansza oferta w postępowaniu przetargowym to niecałe 800 tys. zł. O wsparcie tego opracowania finansowo przez Województwo Kujawsko-Pomorskie wnioskował radny Jerzy Gawęda. Jak się udało nam ustalić jest duża szansa na porozumienie, bowiem województwo chce dołożyc kilkaset tysięcy złotych, jeżeli Koronowo wraz z zaineresowanymi samorządami dołożą pozostałą kwotę, to będzie można rozstrzygnąć przetarg i zlecić opracowanie studium.

 

Koncepcja zakłada budowę połączenia z linią 201 na wysokości Stronna z Koronowem, a następnie budowę nowej linii do Sośna i Więcborka, gdzie wykorzystując linie nr 281, która będzie musiała przejśc modernizację, powstanie skomunikowanie z Sępólnem Krajeński i Chojnicami. Rządowy program Kolej Plus zakłada 85% dofinansowanie kosztów budowy ze środków centralnych, co oznacza, że samorządy będą musiały później i tak wyłożyć 15% wartości projektu.

 

O tym jakie projekty dostaną dofinansowane zdecyduje lista rankingowa, która zostanie sporządzona w oparciu o studia, stąd też konieczność ich opracowania do jesieni.

 

Żnin zrezygnował

Z pisma od marszałka Piotra Całbeckiego do radnego Jerzego Gawędy dowiadujemy się, że Żnin zrezygnował z realizacji dwóch zgloszonych projektów tj.: modernizacji ciągu Inowrocław- Barcin Żnin oraz odbudowy odcinka Żnin – Szubin i modernizacji odcinka linii nr 356 Szubin – Bydgoszcz.

 

Również Chełmno nie zrealizuje w programie Kolej Plus koncepcji reaktywacji linii nr 246 pomiędzy Chełmnem i Unisławiem.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Na razie realizuje się ,,pozytywniejszy” scenariusz dotyczący IV fali

    Przed tygodniem informowaliśmy o scenariuszach przebiegu IV fali COVID-19 w Polsce, które opracowała instytucja związana z Uniwersytetem Warszawskim. Opracowano kilka scenariuszy zależnych od tego jaka będzie faktyczna immunizacja wśród Polaków. Ostatni tydzień pokazuje, że jak na razie spełnia się ten bardziej optymistyczny scenariusz dla wyższej odporności zbiorowej Polaków.

    Etykiety: covid19
  • Niemcy przewidują, że pandemia zakończy się wiosną

    "Jeśli nie pojawi się żaden nowy wariant wirusa, to na wiosnę pokonamy pandemię" - mówi federalny minister zdrowia Jens Spahn w środę w rozmowie z dziennikiem "Augsburger Allgemeine". Przestrzega jednocześnie przed lekceważeniem ryzyka zakażenia w obliczu obecnego spadku liczby zachorowań.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu