Jesteś tutaj: HomeRegionArtykuły filtrowane wg daty: sobota, 23 grudzień 2023
niedziela, 24 grudzień 2023 00:53

Ryby głosu nie mają, ale o karpiu głośno

Karp należy do jednego z najbardziej kontrowersyjnych gatunków obcych występujących w Polsce. Choć dopiero w latach pięćdziesiątych XX w. stał się „tradycyjną” potrawą wieczerzy wigilijnej, należy zaznaczyć, że pojawiał się na polskich stołach już znacznie wcześniej, o czym świadczy obecność przepisu na wigilijnego karpia w najstarszej polskiej książce kucharskiej z 1682 r. „Compendium Ferculorum albo Zebranie Potraw” autorstwa Stanisława Czernieckiego. Gatunek ten od wieków jest także najchętniej hodowaną rybą w rodzimej akwakulturze.

Opublikowano w Magazyn
sobota, 23 grudzień 2023 14:18

Bydgoszcz życzy Wesołych Świąt (klip)

Do świąt pozostało już niewiele - z tej okazji mamy dla Was klip z przesłaniem wesołych świąt.  Bez zbędnego pisania zapraszamy do obejrzenia.

Opublikowano w Bydgoszcz

Przed nami kilka dni spokojniejszych, które mogą być również dobrym momentem na nadrobienie zaległych lektur. Jeżeli ktoś chciałby poczytać Portal Kujawski przygotowaliśmy – tradycyjnie już jak co roku – zestawienie publikacji z minionych miesięcy, które są warte uwagi.

Opublikowano w Magazyn

W czwartek zakończyło się jedno z dłuższych posiedzeń Sejmu RP, które rozpoczęło się 13 listopada i trwało – oczywiście z przerwami do 21 grudnia. W tym czasie posłowie złożyli ślubowania na nową kadencję, rząd Mateusza Morawieckiego nie zyskał większości, po czym powołano rząd Donalda Tuska. W tym czasie powołano w pełni pierwsze dwie komisje śledcze: ds. wyborów kopertowych i ds. wydawania wiz cudzoziemcom.

Opublikowano w Regionalne

Po blisko ośmiu latach minister edukacji Barbara Nowacka odwołała z funkcji Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika – sama decyzja nie powinna niczym dziwić, bowiem Gralik w przeszłości był radnym PiS, zatem po zmianie rządu to naturalny kierunek. Wojewoda Michał Sztybel na wniosek minister Nowackiej powołał do pełnienia obowiązków kuratora Grażynę Dziedzic, w przeszłości dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.

Opublikowano w Bydgoszcz

Na początku tygodnia w stolicy Rumunii Bukareszcie doszło do podpisania umowy pomiędzy Agencją Reformy Kolei (ARF) oraz PESA Bydgoszcz na dostawę 20 elektrycznych pociagów dla Inter-Regio wraz z 15-letnim utrzymaniem. Rumunia te pociągi zakupi za środki z NextGenerationEU, czyli odpowiednika polskiego Krajowego Programu Odbudowy. Rumuni w tym zamówieniu zastrzegli sobie opcję na rozszerzenie go o kolejne 9 pociągów.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30