Jesteś tutaj: HomeRegionPrzełom w polityce regionalnej?

Przełom w polityce regionalnej?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 05 grudzień 2012 20:55

Samorządowcy z Bydgoszczy, Szubina i Kcyni podpisali się pod petycją do marszałka Piotra Całbeckiego, aby rewitalizacja linii kolejowej została uznana jako kluczowe zadanie w strategii rozwoju województwa 2020. Czy jest to przełom w polityce regionalnej?

 

Podpisy złożone zostały w środę po południu. Pod petycją podpisało się ponad stu samorządowców reprezentujących mieszkańców tych trzech gmin oraz liderzy partii politycznych w regionie.

 

 

 

Obecnie stan kujawsko-pomorskiego odcinka linii kolejowej nr 356 (Bydgoszcz – Szubin – Kcynia- Gołańcz – Wągrowiec – Poznań) nie nadaje się do użytku w ruchu pasażerskim. Za to od ubiegłego roku pociągi kursują normalnie na odcinku wielkopolskim. Co ciekawe cały czas rośnie zainteresowanie podróżowanie kolejom na tej trasie. W Wągrowcu pojawił się nawet pomysł wybudowania parkingu w sąsiedztwie dworca PKP, gdyż wiele osób przyjeżdża samochodami i dalszą podróż do pracy kontynuuje pociągiem.

Kilka dni temu marszałek Piotr Całbecki pytany o możliwość rewitalizacji kujawsko-pomorskiego odcinka przez Towarzystwo Miłośników Kolei ze Żnina stwierdził, że województwo nie ma kwoty 107 mln złotych na rewitalizację. Być może jednak zmieni zdanie, gdy zobaczy zgodny głos samorządowców z zachodniej części województwa, ponad podziałami politycznymi.

 

O potrzebie bliższej współpracy Bydgoszczy z gminami na zachód i południe Bydgoszczy mówił w swojej interpelacji radny Stefan Pastuszewski z Bydgoszczy. Interpelacja ta była odpowiedzią na obawy Instytutu Rozwoju Bydgoszczy, że proponowany kształt kolei metropolitarnej BiT City jest niekorzystny dla Bydgoszczy.

 

W stolicy województwa coraz częściej pojawiają się głosy, że pomysł skomunikowania Bydgoszczy z Toruniem pociągami co godzinę lub w przypadku godzin szczytu nawet 30 minut nie ma ekonomicznej racji bytu i dużo ważniejsze było by skomunikowanie Bydgoszczy z powiatem nakielskim.

 

Czy przed nami przełom w polityce regionalnej? Dużo zależy od samorządowców, pierwszy krok został już jednak uczyniony.

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30