Jesteś tutaj: HomeRegionWarszawa walczyła za wolność całego narodu

Warszawa walczyła za wolność całego narodu

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne czwartek, 01 sierpień 2013 00:04
Autor: Nowa Strategia

Mijająca dzisiaj 69 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to bardzo ważne wydarzenie dla mieszkańców stolicy, miasta które straciło w wyniku walk ponad 200 tys. mieszkańców, które właściwie runęło w całości w gruzach. Z politycznego punktu widzenia, była to jednak walka o niepodległość całej Polski.

Bohaterskim żołnierzom stolicy i Pomorza poległym w Powstaniu Warszawskim w pięćdziesiątą rocznicę tej największej bitwy Armii Krajowej w akcji ,,Burza” – głosi napis na tablicy umiejscowionej na murach kościoła przy Placu Wolności w Bydgoszczy. Miejscu, którego każdego dnia przechodzą tysiące osób. Ta tablica przypomina o bohaterskiej postawie mieszkańców Ziemi Bydgoskiej, którzy walczyli w 1944 roku o stolicę.

 

Powstanie Warszawskie było elementem operacji ,,Burza”, której celem było zdobycie kontroli nad największymi polskimi miastami z rąk wycofujących się Niemców. Dowództwo Armii Krajowej dostało bowiem informację, że ZSRR planuje zrobić z Polskę strefę swoich wpływów.

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie o godzinie 17 nastąpiła tzw. godzina ,,W”, która zapoczątkowała walki o stolicę Polski. Trwały one do października, a Polacy toczyli nierówną walkę z dużo lepiej uzbrojonym okupantem hitlerowskim. Wsparcie lotnicze ze strony aliantów przyszło dopiero na jesień.

 

Mimo wielkiego poświęcenia mieszkańców Warszawy to powstanie upadło. Co prawda Armii Krajowej udało się odnieść przy wsparciu Armii Czerwonej sukcesy we Lwowie czy w Wilnie, ale od razu po zakończeniu walk zostali rozbrojeni przez sowietów, wielu żołnierzy AK dostało się do niewoli.

 

Nie sposób zrozumieć tego miasta Warszawy, stolicy Polski, która w 1944 roku zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą, na walkę..., w której legła pod własnymi gruzami, jeśli się nie pamięta, że pod tymi samymi gruzami legł również Chrystus-Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu – mówił kiedyś o Powstaniu Warszawskim papież Jan Paweł II.

 

Dzisiaj o godzinie 17 w większości miast polski zabrzmią syreny. Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak zaapelował do mieszkańców swojej gminy o wywieszenie biało-czerwonych flag. W barwach narodowych udekorowana będzie także Kcynia.

 

W Bydgoszczy o godzinie 17 na skwerze na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i 11 listopada odbędą się oficjalne uroczystości pod obeliskiem upamiętniającym powstanie. Wcześniej o godzinie 15:30 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie uroczysta eucharystia z ceremoniałem wojskowym.

 

W Inowrocławiu na Skwerze Sybiraka w godzinie ,,W” zorganizowana zostanie manifestacja patriotyczna.

Dla Ciebie Polsko, dla Twojej chwały – głosi hasło na bydgoskim obelisku.

 

Cześć i chwała bohaterom!


 

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31