Jesteś tutaj: HomeRegionOkoło 900 pielgrzymów dotarło na Jasną Górę

Około 900 pielgrzymów dotarło na Jasną Górę

Napisane przez  Redakcja / BPJG Opublikowano w Regionalne środa, 31 lipiec 2013 16:36

,,Być solą ziemi” to hasło IX Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. Największą grupę wśród pielgrzymów stanowią bydgoszczanie, którzy wyruszyli ze swojego miasta 11 dni temu, na Jasną Górę dotarli dzisiaj jednak także pątnicy z Nakła, Szubina, Sępólna Krajeńskiego czy Górki Klasztornej w województwie wielkopolskim.

 

Najmłodszy pielgrzym miał 4 lata, najstarszy 75 lat. W ponad 90% uczestnicy pielgrzymki to ludzie młodzi.

 

Chciałbym w imieniu pracujących na Jasnej Górze braci i ojców Paulinów, tutaj w kaplicy Matki Bożej przywitać  -   powitał pielgrzymów o. Łukasz Buzun w klasztorze jasnogórskim  - Sól to rzecz, która nadaję smak.  Żebyście przez pobyt na Jasnej Górze odnawiali, aby ten smak w Was był. Niech pielgrzymka będzie takim dobrym początkiem tej pracy nad sobą.

 

 

Pielgrzymi wzięli udział dzisiaj w uroczystej eucharystii bazylice jasnogórskiej. Dzisiaj odbędzie się także droga krzyżowa na wałach klasztoru. Większość pielgrzymów do domu wróci w nocy pociągiem.

 

Pierwszy raz na pielgrzymce byłam w wieku 11 lat, gdy poszłam z mamą. Teraz chodzę już każdego roku, to już taki narkotyk – mówiła Basia z grupy srebrnej z Nakła nad Notecią, która na pielgrzymce była już po raz 17-ty. Pięć lat temu przed cudownym obrazem na Jasnej Górze Barbara weszła w związek małżeński. Do Częstochowy wraz ze swoim mężem przybyła pieszo wraz z innymi uczestnikami diecezjalnej pielgrzymki.

 

 

Grupa Czerwona  Fot: BPJG Marek Kępiński

 

Pielgrzymki z Bydgoszczy wędrowali 11 dni i pokonali ponad 300 km. W przypadku innych części regionu było to 12 – 13 dni, a pątnikom z Sępólna przyszło pokonać ponad 400 km.

 

Trzeci dzień wędrowania z kolei za pielgrzymką Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w której uczestniczy wielu mieszkańców Inowrocławia i Kruszwicy. Archidiecezja Gnieźnieńska na Jasną Górę dotrze w przyszły wtorek.

 

Jezus zresztą nie powiedział: „idź”, ale „idźcie”. Jesteśmy posłani razem. Drodzy młodzi, odczuwajcie, że w tej misji towarzyszy wam cały Kościół, a także świętych obcowanie. Kiedy wspólnie podejmujemy wyzwania, wówczas jesteśmy mocni, odkrywamy zasoby, których posiadania nie byliśmy świadomi. Jezus nie powołał apostołów do życia w izolacji, ale powołał ich, aby tworzyli grupę, wspólnotę. Chciałbym zwrócić się także do was, drodzy kapłani, którzy wraz ze mną koncelebrujecie tę Eucharystię: przybyliście, by towarzyszyć waszej młodzieży, i jest to piękne, dzielenie tego doświadczenia wiary!  - mówił w niedzielę w Rio de Janeiro papież Franciszek. Te słowa kierowane były nie tylko do uczestników Światowych Dni Młodości, ale także do tysięcy polskich pielgrzymów, którzy każdego roku idą oddać pokłon Królowej Polski. Za trzy lata  papież z młodymi spotkać ma się w Krakowie.

 

Grupa Brązowa z bydgoskeigo Błonia Fot: BPJG Marek Kępiński

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31