Jesteś tutaj: HomeNakielskiArtykuły filtrowane wg daty: niedziela, 27 grudzień 2015
poniedziałek, 28 grudzień 2015 00:08

Zbojkotowane powstanie

,,Zapomniane powstanie” - tak wiele osób określa Powstanie Wielkopolskie, gdyż wśród Polaków panuje o nim stosunkowo mała wiedza. Jest to paradoks, gdyż w przeciwieństwie do tych najbardziej znanych, wielkopolski zryw zakończył się sukcesem. Powód do niepokoju jednak jest, gdyż obok rocznicy wybuchu tego powstania obojętnie przeszły osoby reprezentujące mieszkańców Bydgoszczy w Sejmie i Radzie Miasta.

Opublikowano w Bydgoszcz

W ubiegły poniedziałek Sejmik przyjął budżet województwa na rok 2016. Mieszkańców kujawsko-pomorskiego o tym fakcie poinformowały m.in. ,,Zbliżenia” TVP Bydgoszcz. Relacja telewizyjna w mojej opinii stronniczo wybiela sytuację budżetową województwa, na rzecz poprawy wizerunku Zarządu Województwa. Z racji trwającej w kraju dyskusji o przyszłości mediów publicznych, warto pytać publicznie, o przyczyny takiej linii programowej TVP Bydgoszcz.

Opublikowano w Regionalne

Prezydent Andrzej Duda napisał list z okazji 97 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, który w Poznaniu odczytał w niedzielę prezydencki minister Andrzej Dera. Uroczystości tego dnia odbywały się m.in. w Bydgoszczy i Chełmcach w gminie Kruszwica. Powstanie Wielkopolskie wpisało się bowiem również w tożsamość Kujaw.

Opublikowano w Regionalne
niedziela, 27 grudzień 2015 16:32

Pociąg ,,Powstaniec” wyzwolony z rąk Niemców

Miłośnicy kolei mieli okazję cofnąć się dzisiaj do okresu Powstania Wielkopolskiego. Zabytkowa lokomotywa i wagony, żołnierze w mundurach pruskich oraz rekonstruktorzy Powstańców Wielkopolskich – takie atrakcje miały miejsce w niedziele 27 grudnia na trasie pociągu specjalnego ,,Powstaniec” z Wolsztyna przez Leszno, Kościan i Luboń do Poznania.

Opublikowano w Magazyn

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu padły pierwsze strzały Powstania Wielkopolskiego. Walki dość szybko rozległy się na Pałuki i Kujawy. Bydgoszczy z racji silnego garnizonu niemieckiego nie próbowano wyzwalać, walki toczyły się jednak w pobliskiej Brzozie i Rynarzewie. Bydgoszczanie na frontach Powstania Wielkopolskiego jednak walczyli, nad Brdą mieści się też jedyny w Polsce grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.

Opublikowano w Bydgoszcz

Zdaniem pasterza diecezji bydgoskiej Europa przeżywa poważny kryzys, którego początków doszukuje z XVIII wieku. Analizę aktualnej sytuacji geopolitycznej bp. Jan Tyrawa wygłosił w ramach podczas eucharystii w intencji Powstańców Wielkopolskim, w bydgoskim kościele garnizonowym.

Opublikowano w Bydgoszcz
niedziela, 27 grudzień 2015 08:46

Dzieje Batalionu Nadgoplańskiego

Dzisiaj przypada 97 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którego ważny epizod odbywał się na Kujawach. Szukając zaangażowania Kujawian w postanie, nie możemy zapominać o ,,Baonie Nadgoplańskim”, którego historię opisuje Bartłomiej Grabowski z Nadgolańskiego Towarzystwa Historycznego.

Opublikowano w Historia

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

    Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

  • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

    Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu