Jesteś tutaj: HomeNakielskiKownacki: Będę zabiegał o kolejną edycję Kolej Plus, jeżeli marszałek będzie nią zainteresowany

Kownacki: Będę zabiegał o kolejną edycję Kolej Plus, jeżeli marszałek będzie nią zainteresowany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki środa, 11 październik 2023 21:01

W ostatnich tygodniach dowiedzieliśmy się, że plany związane z przywróceniem kolei do Kcyni stanęły pod sporym znakiem zapytania, co prawda Urząd Marszałkowski za środki europejskie zlecił opracowanie dokumentacji technicznej, ale jednocześnie marszałek Piotr Całbecki powiedział, że Samorząd Województwa nie zamierza do modernizacji żadnych linii kolejowych już dokładać, gdyż jego zdaniem są to koszty na które województwa nie stać. Odpowiada na to poseł Bartosz Kownacki, w którego opinii rząd dawał duże środki, ale wówczas marszałek traktował je pogardliwie.


- Na ostatniej sesji sejmiku powiedział już radnym wprost, że inwestycji nie zrealizuje, bo po tym jak inwestował w kolej pod Toruniem nie ma pieniędzy. Marszałek rozkłada ręce i nawołuje wśród samorządowców, aby ci lobbowali w rządzie - odnosi się do sprawy poseł Bartosz Kownacki - Rząd jednak chciał wspierać kolej, dlatego ogłoszony został program Kolej Plus, gdzie dofinansowanie ze strony państwa wynosi aż 85%. Gdyby Pan marszałek zechciał wyłożyć 150 mln zł, a jest to wydatek na który województwo stać, to mógłby zrealizować inwestycję za miliard złotych. Województwo Kujawsko-Pomorskie jako jedno z nielicznych do tego programu nie przystąpiło – wyraża ubolewanie parlamentarzysta.

 

 

Zdaniem Kownackiego północna część powiatu nakielskiego, ale także Żnin, czy Więcbork i Sępólno Krajeńskie mają prawo oczekiwać reaktywacji linii kolejowych - Jako parlamentarzysta deklaruję, żę będę zabiegał w Ministerstwie Infrastukrury o drugą edycję Kolej Plus – zapowiada, dodając jednocześnie – Będzie to miało tylko wtedy sens, gdy marszałek Całbecki zadeklaruje, że przystąpi do tego programu.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2013 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  • Czy dojdzie do zmiany na fotelu marszałka? Na dzisiaj nie ma poważnych kontrkandydatów

    Piotr Całbecki marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego jest od 2006 roku, czyli za dwa lata może świętować dwudziestolecie na tym stanowisku. Na dzisiaj wydaje się on głównym kandydatem na kolejną kadencję. Po cichu słychać już w różnych środowiskach głosy ,,czas na marszałka” z Bydgoszczy, zapewne te głosy będą się pojawiać jeszcze bardziej wyraziście w kampanii wyborczej, ale będziemy je mogli traktować głównie jako kiełbasę wyborczą.

  • Celnicy potwierdzają, że granica z Ukrainą pod względem rolnym nie jest szczelna

    Protesty rolników nadal trwają – w naszym województwie blokowana jest chociażby spory fragment drogi ekspresowej S5. Przyjrzyjmy się problematyce o jakiej mówią rolnicy i temu jak to może zostać rozwiązane.

Wiadomości z regionu