Jesteś tutaj: HomeMagazynArtykuły filtrowane wg daty: środa, 17 styczeń 2024

Bydgoska samorządność osiedlowa znajduje się od kilku miesięcy w kryzysie – kadencję większości Rad już dawno dobiegły końca, ale nie przeprowadzono nowych wyborów. Wpływ na to miała pandemia COVID-19, w której aby nie sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa zaniechano wyborów, ale kluczowym problemem wydaje się spadek zainteresowania mieszkańców tą formą aktywności obywatelskiej. Po pandemii wyborów nie przeprowadza się natomiast z uwagi to, że przepisy dotyczące funkcjonowania Rad są dość stare.

Opublikowano w Bydgoszcz

Szukasz nowych możliwości zawodowych w kulturalnie i gospodarczo rozwijającym się miejscu? Bydgoszcz może być odpowiedzią na Twoje poszukiwania. Sprawdź, jakie perspektywy, jakie daje Ci rynek pracy i w jakich branżach możesz znaleźć w Bydgoszczy zatrudnienie?

Opublikowano w Polecane

W środę 17 tycznia Naczelny Sąd Administracyjny miał podjąć decyzję w sprawie udzielenia zabezpieczenia polegającego na wstrzymaniu rygoru wykonalności decyzji środowiskowej dla odcinka Bydgoszcz-Touń drogi ekspresowej S-10. Uwzględnienie tego wniosku oznaczałoby w praktyce wstrzymanie całego procesu inwestycyjnego, choć skarżący są niezadowoleni z przebiegu jedynie na odcinku Emilianowo-Solec Kujawski.

Opublikowano w Regionalne

Przez ostatnie lata władze Inowrocławia i Bydgoszczy regularnie krytykowały rząd Mateusza Morawieckiego, iż przy podziale środków na inwestycje, które leżały w gestii premiera były pokrzywdzone. Wojewoda Michał Sztybel zapowiedział, że można się spodziewać wyrównania za tamten okres.

Opublikowano w Inowrocław
środa, 17 styczeń 2024 18:22

Proces kamracki na razie jeszcze nie ruszył

Na początku tygodnia zapowiadaliśmy, że 17 stycznia ruszy przed bydgoskim sądem proces 5 działaczy prorosyjskiego Kamractwa dotyczący incydentu z listopada 2021 roku, gdy spalono statusy kaliskie w Kaliszu – sprawa stała się incydentem międzynarodowym. Kaliski sąd sprawę przekazał jednak do Bydgoszczy. Dodatkowo sprawa miała dotyczyć napaści na Białorusina krytykujące reżim Łukaszenki przed bydgoskim ratuszem. Z powodu nieobecności obrońcy jednego z oskarżonych, tłumaczonej chorobą, sprawę odrodzono.

Opublikowano w Bydgoszcz

W ubiegłym tygodniu tygodniu jako jedyne lokalne medium wskazaliśmy, że według systemu rezerwacyjnego RyanAir siatka połączeń dla Bydgoszczy od kwietnia się pogorszy. Fakt ,,pogorszenia oferty” wyraźnie podkreśliliśmy, bowiem tego wymaga uczciwość wobec czytelników. Jednocześnie wskazaliśmy, że postępowanie przetargowe jest w toku – planowanego na ten tydzień otwarcia ofert nie było, natomiast pojawił się wieloznaczny komentarz Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Opublikowano w Bydgoszcz

Nazwiska Piotra Hemmerlinga z Nowej Lewicy i Michała Koniucha z Polski2050 nieoficjalnie do funkcji wicewojewody były przymierzane już od dłuższego czasu, to dopiero dzisiaj doszło do oficjalnego powołania. Akty powołania wicewojewodą w imieniu premiera Donalda Tuska wręczył wojewoda Michał Sztybel.

Opublikowano w Regionalne

Przez ostatnie kilka lat przy okazji prac nad budżetem państwa posłowie opozycji zgłaszali tzw. podbydgoskie poprawki. Dotyczyły one m.in. zabezpieczenia środków na rekultywację terenów po zakładach chemicznych Zachem, czy modernizacji drogi krajowej nr 25 z Bydgoszczy do Inowrocławia oraz w drugim kierunku na Krajnę. Posłowie opozycji je składali, natomiast większość rządząca je odrzucała – niezależnie od tego po jakiej stronie stała dana formacja. W tym roku tego rytuału raczej nie będzie.

Opublikowano w Bydgoszcz

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się za półtora tygodnia – w tym roku główny cel zbiórki to wsparcie polskiej służby zdrowia w diagnozie chorób płuc i rehabilitacji. Ten narząd szczególnie ucierpiał bowiem w czasie pandemii COVID-19. Pełniący obowiązki prezydenta Inowrocławia Wojciech Piniewski przekazał inowrocławskiemu sztabowi ciekawe przedmioty.

Opublikowano w Inowrocław

Z punktu widzenia Urzędu Marszałkowskiego ważniejsze od skomunikowania Bydgoszczy z Kcynią, jest zbudowanie konkurencyjnego dla funkcjonującej już kolei między Bydgoszczą i Toruniem linii tramwajowej. Taki wniosek można wysnuć po deklaracji o jakiej poparcie marszałek poprosił parlamentarzystów. Propagandę zachwytu nad tym pomysłem prowadzi podległa marszałkowski spółka Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju – która udaje, że wydaje niezależne media. Nie jest to jednak pierwszy kontrowersyjny pomysł, mamy chociażby prom pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem, który rzadziej jest użytkowany niż nie jest użytkowany choć w ostatnich latach poziom Wisły specjalnie się nie zmienił. Z tego też powodu rozprawmy się nad inicjatywą tramwaju merytorycznie – raz a dobrze.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  • Unia Europejska politycznie nie taka straszna. Spot profrekwencyjny

    9 czerwca odbędą się wybory europejskie, w których wybierzemy nowe władze Unii Europejskiej. W Polsce o zaletach obecności w UE mówi się głównie za sprawą funduszy na inwestycje, ale czy politycznie Unia też ma zalety? Wraz z Komitetem Obrony Demokracji przygotowaliśmy spot profrekwecyjny, który dotyka elementu politycznego funkcjonowania UE.

  • W rządzie trwają prace nad reformą finansowania samorządów i oddaniem im większej autonomi

    Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Resort przekonuje, że po jej wprowadzeniu dochody samorządów będą wyższe i niezależne od decyzji podatkowych podejmowanych na szczeblu centralnym. Dochody JST mają być określane poprzez wskazanie procentowego udziału danej jednostki w dochodach podatkowych na jej terenie, nie tylko w przypadku PIT-u i CIT-u, ale też podatku zryczałtowanego. Ministerstwa do końca maja mają też dokonać przeglądu zadań zlecanych samorządom, co będzie służyć ich wystandaryzowaniu.

Wiadomości z regionu