Jesteś tutaj: HomeMagazynArtykuły filtrowane wg daty: środa, 10 styczeń 2024

Przez ostatnie lata mocno zmieniło się funkcjonowanie usług dotyczących przewozów – tradycyjne taksówki straciły monopol na rzecz takich usług jak Uber czy Bolt, a tradycyjne korporacje taksówkarskie także coraz chętniej korzystają z mobilnych narzędzi, dlatego Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zaczął przyglądać się postojom Taxi czy faktycznie jest tak dużo potrzeba. W zamian te miejsca można by przeznaczyć pod ogólnodostępne miejsca parkingowe dla mieszkańców.

Opublikowano w Bydgoszcz
czwartek, 11 styczeń 2024 00:33

Bydgoskie lotnisko między Lublinem i Łodzią

Na podsumowanie lotnicze 2023 roku poczekamy jeszcze kilka tygodni - w tym tygodniu Urząd Lotnictwa Cywilnego podsumował natomiast trzy kwartały  minionego roku. W tym czasie polskie lotnistka obsłużyły ponad 40 mln pasażerów - przy czym warszawskie Okęcie wraz z krakowskimi Balicami to ponad 21 mln pasażerów, co też pokazuje, że większość tego tortu to udział największych graczy, a dla grupy najmniejszych portów pozostaje zaledwie kilka procent. Nas najbardziej interesuje Bydgoszcz - uplasowaliśmy się pomiędzy Lublinem i Łodzią.

Opublikowano w Bydgoszcz

Temat Placu Klasztornego w Inowrocławiu był głośny wiele lat temu, jak się okazuje to jeszcze nie koniec sprawy – 15 listopada Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał tezy z wyroku wstępnego niższej instancji, z których wynika, że inowrocławski samorząd działał na niekorzyść właścicieli kamienicy przy Placu Klasztornym i w tym sporze nie miał racji. Otwiera to drogę do uzyskania rekompensaty finansowej, za którą zapłacą mieszkańcy Inowrocławia. Na stole leżą grube miliony złotych.

Opublikowano w Inowrocław

Pod koniec listopada w Inowrocławiu doszło do ogromnej awarii gazu, w wyniku której inowrocławianie stracili dostawy tego medium, na niedomiar złego nie było zbyt ciepło, stąd też mieszkania ogrzewane tym paliwem znalazły się w trudnej sytuacji. Polska Spółka Gazownictwa sprowadziła na Kujawy pracowników z całego kraju, który systematycznie przywracali do kolejnych budynków gaz. W niektórych przypadkach trwało to kilka dni. Przyczyny tego zajścia wyjaśniała specjalna komisja.

Opublikowano w Inowrocław

20 grudnia zakończył się 8-letni okres urzędowania wojewody Mikołaja Bogdanowicza, to patrząc politycznie dość spory okres dlatego przygotowaliśmy subiektywne podsumowanie tych ośmiu lat. Ostatnie lata nie były dla wojewody na pewno łatwe, bowiem na początku 2020 roku przyszła pandemia COViD-19, a gdy zaczęliśmy z niej wychodził rozpoczęła się wojna na Ukrainie, z której powodu Polska mierzyła się z uchodźcami z Ukrainy. Mikołaj Bogdanowicz jako wojewoda poradził sobie w tym czasie dobrze i w pewnym sensie to będzie główny element jego oceny, ale też te 8 lat to także wydarzenia i sytuację, które przyniosły ujmę, w tym także zamieszanie wokół Skweru Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy.

Opublikowano w Regionalne

Zapowiedzi nowych ministrów weryfikacji nowo powołanych wydziałów medycznych na polskich uczelniach mogą wywołać pewne zaniepokojenie wokół Wydziału Medycznego na Politechnice Bydgoskiej, w szczególności, iż otrzymała ona negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Uczelnia od decyzji PKA się nie odwołała, ale wyjaśnia, iż skrupulatnie realizuje cały proces wdrażania nowego wydziału oraz jest otwarta na ponowną ocenę PKA. Ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej choć nie jest wiąrząca, to jest dość ważna dla środowiska lekarskiego, które domaga się wręcz zakazu funkcjonowania tych wydziałów, które mają negatywną ocenę.

Opublikowano w Bydgoszcz

Są rankingi, w których gdy spadamy o kilka lokat w dół można się cieszyć - a takim rankingiem jest na pewno światowy ranking najbardziej zakorkowanych miast TomTom Traffic Index, w którym w 2023 roku Bydgoszcz uplasowała się  na 87 pozycji na świecie, to spadek o 6 pozycji z 81 miejsca w 2023 roku. Jak spojrzymy tylko na Europę to Bydgoszcz była 53 najbardziej zakorkowanym miastem - rok wcześniej była to 41 lokata, co jest wyraźną poprawą.

Opublikowano w Bydgoszcz

Pod koniec roku Remondis podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na budowę instalacji hermetyzujacej dla instalacji zlokalizowanej na Siernieczku. Ta inwestycja jest oczekiwana przede wszystkim przez mieszkańców, bowiem działająca tam instalacja mechaniczno-biologiczna generuje nieprzyjemne zapachy, w szczególności przy wysokich temperaturach. Remondis fizyczną realizację tej inwestycji rozpczął już kilka tygodni temu, choć mieszkańcy oczekiwali tego znacznie szybciej. Hermetyzaca ma być gotowa za kilka miesięcy.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  • Unia Europejska politycznie nie taka straszna. Spot profrekwencyjny

    9 czerwca odbędą się wybory europejskie, w których wybierzemy nowe władze Unii Europejskiej. W Polsce o zaletach obecności w UE mówi się głównie za sprawą funduszy na inwestycje, ale czy politycznie Unia też ma zalety? Wraz z Komitetem Obrony Demokracji przygotowaliśmy spot profrekwecyjny, który dotyka elementu politycznego funkcjonowania UE.

  • W rządzie trwają prace nad reformą finansowania samorządów i oddaniem im większej autonomi

    Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Resort przekonuje, że po jej wprowadzeniu dochody samorządów będą wyższe i niezależne od decyzji podatkowych podejmowanych na szczeblu centralnym. Dochody JST mają być określane poprzez wskazanie procentowego udziału danej jednostki w dochodach podatkowych na jej terenie, nie tylko w przypadku PIT-u i CIT-u, ale też podatku zryczałtowanego. Ministerstwa do końca maja mają też dokonać przeglądu zadań zlecanych samorządom, co będzie służyć ich wystandaryzowaniu.

Wiadomości z regionu