Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzez maseczki krok do anarchii w Polsce

Przez maseczki krok do anarchii w Polsce

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn niedziela, 06 wrzesień 2020 20:21

Na temat wyroków sądów, które unieważniały mandaty za niestosowanie się do obowiązku noszenia maseczek już pisaliśmy. Pod koniec sierpnia Sąd Rejonowy w Suwałkach ukarał ekspedientkę grzywną w wysokości 100 zł, za nieobsłużenie klientki, która nie chciała założyć maseczki. Ukarana od wyroku się odwołała. Sam wyrok niekorzystnie może wpływać  na porządek prawny w Polsce.

 

Fakty są takie:

1. Sądy w swoich orzeczeniach wskazują, że sposób wprowadzenia większości obostrzeń w Polsce jest niezgodny z prawem.
2. Obowiązek noszenia maseczek wprowadzony został w celu ograniczenia rozpowszechniania się COVID-19.
3. Nie brakuje osób, które buntują się przeciwko temu obowiązkowi.

 

Rzecz jest w tym, że zgodnie z Konstytucją swobody obywatelskie można ograniczyć, w okresie nie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, jedynie na drodze ustawy. Nakaz noszenia maseczek np. w sklepach jest wprowadzony poprzez rozporządzenie Rady Ministrów. Sądy, których obowiązkiem jest stanie na straży prawa, uchylają kary, wskazując na ich niezgodność z Konstytucją. Z tego też powodu sytuacja jakiej jesteśmy świadkami w Polsce prowadzi do anarchii.

 

Przy założeniu, że obywatele kierują się zdrowym rozsądkiem, czyli zakładają maski, aby ograniczyć się rozpowszechnianie wirusa, sposób prawny wdrożenia obostrzeń powinien mieć znaczenie trzeciorzędne. W Polsce mamy jednak część osób podchodzą sceptycznie do kwestii zagrożenia jakie niesie COVID-19, nie brakuje nawet publicznego nawoływania do naruszania obostrzeń. W takiej sytuacji źle skonstruowane przepisy są problemem i mogą prowadzić do anarchii prawnej (część osób będzie przestrzegać obostrzeń, a część nie – powołując się na Konstytucję).

 

Z badania Unitet Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM wynika, że 95% Polaków nosi maseczki, tam gdzie jest to wymagane. 80% robi to z przekonania, a pozostali w obawie przed konsekwencjami.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu