Jesteś tutaj: HomeInowrocławWojewoda przegrywa w sądzie sprawę o dekomunizację Alejnika

Wojewoda przegrywa w sądzie sprawę o dekomunizację Alejnika

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 09 marzec 2021 13:37
Taka tabliczka wisi jeszcze dzisiaj Taka tabliczka wisi jeszcze dzisiaj Fot: UM Inowrocław

W listopadzie wojewoda zdecydował się wbrew inowrocławskiemu samorządowi wydać zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnika w Inowrocławiu na Tadeusza Chęsego, w trybie przepisów o dekomunizacji. Inowrocławski samorząd decyzję zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten dzisiaj uchylił decyzję wojewody.

Na chwilę obecną nie jest znane uzasadnienie decyzji WSA Wojewoda może się od tej decyzji odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Rada Miejska w Inowrocławiu, zaskarżając decyzję wojewody uzasadniała swój wniosek następująco - ie przedstawiono w niej żadnych dowodów ani poszlak, że Iwan Alejnik był zbrodniarzem lub sprawcą czynów o charakterze antypolskim. Trudno za takowe uznać to, że będąc dowódcą czołgu, a nie oficerem politycznym poniósł największą z ofiar w walce na ulicach Inowrocławia ze znienawidzonym okupantem niemieckim. Uznanie, że patronami ulic w Polsce mogą być wyłącznie ,,polscy bohaterowie” jest nadużyciem niemającym umocowania w obowiązującym prawie.

 

Kilka tygodni później wojewoda postanowił również zdekomunizować skwer Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy, co również zaskarżył do WSA bydgoski samorząd. Za kilka tygodni możemy spodziewać się wyroku.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Szczepienia-papież

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu