Jesteś tutaj: Home

Na Okolu niepodległość świętowano w klimacie Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 11 listopad 2022 18:52

Wydarzeń w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było wiele, na Okolu – w Muzeum Kanału Bydgoskiego mieszkańcy świętowali kameralnie, choć przez kilka godzin przewinęło się sporo osób. Dość sporą rzeszę gości stanowili młodzi ludzie, w tym także zrzeszeni w harcerstwie.

W piątek w Muzeum Kanału Bydgoskiego zadomowiło się bydgoskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Warto przy tej okazji przypomnieć, że Powstanie Wielkopolskie wybuchło kilka tygodni po 11 listopada 1918 roku (dokładnie 27 grudnia) i przyczyniło się do tego, że w styczniu 1920 roku Bydgoszcz wróciła do Polski. Towarzystwo pojawiło się w mundurach powstańczych, prezentując pamiątki, ale też prezentując swoją kapelę która przygrywała gościom, którzy mogli napić się kawy, czy pograć w gry.

 

Równolegle odbywały się zajęcia z tworzenia kotylionów, zorganizowano też małe kino. Będąc w Muzeum Kanału Bydgoskiego można było oczywiście też zapoznać się z wystawą trwałą poświęconą kanałowi, odbywały się także oprowadzania po niej z przewodnikiem.

 

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie