Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzym jest dzisiaj patriotyzm? Odpowiada biskup Włodarczyk wskazując na postawę wobec uchodźców Ukrainy

Czym jest dzisiaj patriotyzm? Odpowiada biskup Włodarczyk wskazując na postawę wobec uchodźców Ukrainy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 11 listopad 2022 17:56

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od Mszy Świętej, której przewodniczył w bydgoskiej Katedrze bp. Krzysztof Włodarczyk. Pod koniec kazania podjął rozważania czym jest dzisiaj patriotyzm, jako jeden z ważniejszych elementów wymienił troskę o polskie rodziny.

- Sądzę, że pierwszą powinnością każdego patrioty jest to, aby uświadomił sobie, że jest Polakiem, że jest mieszkańcem pięknego kraju nad Wisłą, kraju od Tatr do Bałtyku, a każdy w swojej Ojczyźnie ma prawo czuć się ważny, wolny i bezpieczny – mówił w homilii bp. Krzysztof Włodarczyk - Różne są przejawy patriotyzmu – tymi przejawami jest pamięć historyczna, znajomość literatury, polskiego malarstwa, kultury narodowej, przejawem patriotyzmu jest też dbałość o polską rodzinę, o jej prawidłowy i harmonijny rozwój. Troska o własną rodzinę, z tej, w której dojrzewamy i do której założenia się przygotowujemy. Troska o dobre przygotowanie się do założenia trwałej rodziny i o mądre wychowanie dzieci jest też przejawem troski o pomyślność Ojczyzny.


Biskup wskazał, że rozbite rodziny są zawsze zagrożeniem - Bardzo zagrożony jest los takiego kraju, w którym rodziny są nietrwałe i rozbite.


Biskup Włodarczyk odnosząc się do ostatnich miesięcy, zwrócił uwagę też na pomoc jaką niosą Polacy Ukraińcom - Dzisiaj możemy powiedzieć, że troska o migrantów, o uchodźców, w szczególności z Ukrainy, o tych którym śmierć zagląda w oczy jest wyrazistą postawą wyrażającą zrozumienie, życzliwość, współodczuwanie. I to jest nasz styl. To wyraz braterstwa i polskiej gościnności, on się nie bierze z powietrza – on się bierze z tego, że słyszymy Ewangelię - tak jak dzisiaj usłyszeliśmy: ,,cokolwiek uczynicie jednemu z tych braci moich najmniejszych, mieście uczynili”. My uczymy się Ewangelii i czerpiemy wzór życia z Ewangelii, stąd też nasza gościnność dzisiaj dla braci z Ukrainy. A papież Franciszek poucza nas, że dzięki migrantom i tym co zostali zmuszeni do opuszczenia własnej ojczyzny – cytuję papieża: ,,możemy dojrzewać w człowieczeństwie i budować wspólnie większe my”.

 

Po Mszy Świętej nastąpił uroczysty przemarsz z Katedry na Plac Wolności. Szerzej o tym piszemy - ,,Umiłowanie Ojczyzny powinno łączyć wszystkie siły polityczne”

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu