Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUtalentowani młodzi pianiści rywalizują o laur Ignacego Jana Paderewskiego

Utalentowani młodzi pianiści rywalizują o laur Ignacego Jana Paderewskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 12 listopad 2022 13:49

Przy okazji Święta Niepodległości w sposób szczególny wspominany jest Ignacy Jan Paderewski, na początku XX wieku popularny pianista, który dzięki swojej sławie miał wpływ na m.in. prezydenta Stanów Zjednoczonych, przez co zbiegał o sprawę polską pod zaborami. Dorobił się też sporego majątku, który przeznaczał na działalność niepodległościową. Co trzy lata odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego – obecnie jesteśmy w trakcie XII edycji.

Konkurs Paderewskiego na trwałe związany jest z Bydgoszczą, wpisuje się w muzyczną markę naszego miasta. W czwartek 10 listopada, dzień przed polskim świętem, zakończył się I etap konkursu, jury konkursowe wyłoniło 19 finalistów – wśród nich znajduje się trzech Polaków – nie ma niestety wśród nich reprezentantów naszego regionu.

 

Drugi etap konkursu zakończy się w niedzielę 13 listopada, wówczas dowiemy się kto zagra w kolejnej jego części. Lista uczestników II etapu:
1) Choi Young Sun (Republic of Korea) F

2) Nakamura Yoshimi (Japan) K

3) Wu JunLin (China) F

4) Pawlak Piotr (Poland) K

5) Jordania Salome (Georgia) Y

6) Takubo Moka (Japan) Y

7) Huang Yi-Teng (Taiwan) K

8) Zhao Muzi (China) S

9) Krzyżowski Mateusz (Poland) S

10) Zhou Noah (Great Britain) S

11) Cecino Elia (Italy) F

12) Gusachenko Galyna (Ukraine) S

13) Kałduński Adam (Poland) S

14) Okui Shio (Japan) F

15) Vasilev Georgi (Bulgaria) F

16) Ota Saya (Japan) F

17) López Salas Pedro (Spain) F

18) Tsang Hin -Yat (China) S

19) Saienko Danylo (Ukraine) S

 

 

Edycję XI w 2019 roku wygrał Rosjanin Philipp Lynov.

 

 

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu