Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa Okolu niepodległość świętowano w klimacie Powstania Wielkopolskiego

Na Okolu niepodległość świętowano w klimacie Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 11 listopad 2022 18:52

Wydarzeń w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było wiele, na Okolu – w Muzeum Kanału Bydgoskiego mieszkańcy świętowali kameralnie, choć przez kilka godzin przewinęło się sporo osób. Dość sporą rzeszę gości stanowili młodzi ludzie, w tym także zrzeszeni w harcerstwie.

W piątek w Muzeum Kanału Bydgoskiego zadomowiło się bydgoskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Warto przy tej okazji przypomnieć, że Powstanie Wielkopolskie wybuchło kilka tygodni po 11 listopada 1918 roku (dokładnie 27 grudnia) i przyczyniło się do tego, że w styczniu 1920 roku Bydgoszcz wróciła do Polski. Towarzystwo pojawiło się w mundurach powstańczych, prezentując pamiątki, ale też prezentując swoją kapelę która przygrywała gościom, którzy mogli napić się kawy, czy pograć w gry.

 

Równolegle odbywały się zajęcia z tworzenia kotylionów, zorganizowano też małe kino. Będąc w Muzeum Kanału Bydgoskiego można było oczywiście też zapoznać się z wystawą trwałą poświęconą kanałowi, odbywały się także oprowadzania po niej z przewodnikiem.

 

 

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu