Jesteś tutaj: Home

Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 25 luty 2020 20:27
Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach Fot: Jacek Nowacki / K-PUWOJ

 

We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

Umowa wart jest 28,9 mln zł i zakłada opracowanie dokumentacji projektowej dla około 110 km linii kolejowej nr 110 od Złotnik Kujawskich na północ w kierunku Twardej Góry oraz linii kolejowej nr 201 i 240. Uroczyste podpisanie odbyło się na terenie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

- Inwestycja ta to przede wszystkim zwiększenie przepustowości i prędkości na obu linia (od redakcji: mowa o liniach 131 i 201) – ocenia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który był wraz z prezesem Merchelem uczestnikiem uroczystości.

Od Jaksic pod Inowrocławiem do Nowej Wsi Wielkiej zbudowane zostaną dwa dodatkowe tory, dzięki czemu będzie można odseparować od siebie ruch pasażerski od ruchu towarowego, co pozwoli pociągom bez problemów rozwijać prędkość 200 km/h. Projektowanie linii pod tą prędkość nakłada obowiązek budowy bezkolizyjnych skrzyżowań torów z ruchem drogowym.

 

- Bydgoszcz i Inowrocław zyskają kolej aglomeracyjną, bowiem ruch towarowy będzie odseparowany od ruchu pasażerskiego – wyjaśniał prezes PKP PLK Ireneusz Merhel - Dostosowujemy linię nr 131 prowadzącą ze Śląska na Pomorze do rzeczywistych potrzeb podróżnych oraz przewoźników towarowych, zwracając uwagę na przyjęte przez Polskę kierunki rozwoju komunikacji i gospodarką.

 

Jak wynika z szacunków przejazd z Bydgoszczy do Gdańska bez zatrzymywania się możliwy będzie w czasie 63 minut.

 

Zadanie obejmuje też liczący 32 km odcinek linii 201 od Nowej Wsi Wielkiej do Bydgoszczy, który będzie stanowił bezpośrednie połączenie kolejowe z planowanym w Emilianowie terminalem intermodalnym. Według strategii rozwoju transportu, pociągi towarowe jadące od strony Inowrocławia linią nr131, w Nowej Wsi Wielkiej odbijałyby na Emilianowo. Inny ważny element podpisanej umowy, to ponowne zaprojektowanie około 7 km odcinka linii kolejowej nr 240, która połączy Laskowice Pomorskie ze Świeciem. Jest to zatem pierwszy etap odbudowy połączenia kolejowego ze Świeciem.