Jesteś tutaj: Home

Psychiatria, szczególnie dziecięca przeżywa zapaść

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 12 luty 2020 00:16

Wczoraj wstrząsnęły nami informacje o śmierci dwójki niemowląt na bydgoskim Okolu, niewykluczone, że matka dzieci znajdująca się w stanie ciężkim przeżywała depresje poporodową, natomiast przedawkowanie leków było próbą samobójczą. Na razie są to tylko domysły, ale jak pokazują obiektywne dane osób cierpiących na problemy natury psychiatrycznej w Polsce przybywa, natomiast polska służba zdrowia sobie z tymi problemami nie radzi.

Pozytywem jest to, że minister zdrowia Łukasz Szumowski publicznie przyznaje, że problem istnieje, jednocześnie wskazując na wieloletnie zaniedbania poprzednich rządów. Sama świadomość rządzących to już pierwszy krok.

 

W listopadzie z interpelacją o trudną sytuację w polskiej psychiatrii zwróciła się posłanka Magdalena Łośko, która pytała chociażby o liczbę samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Ministerstwo stwierdziło, że mamy do czynienia z tendencją wzrostową, choć spada liczba śmiertelnych finałów.

 

Ministerstwo poinformowało również o przeprowadzanej reformie polskiej psychiatrii - Zgodnie z założeniami reformy, dzięki zwiększeniu dostępności pomocy w opiece ambulatoryjnej i środowiskowej, osoby nie wymagające hospitalizacji będą mogły otrzymać pomoc w mniejszych placówkach (zmniejszając tym samym obciążenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć). Ponadto dzięki stworzeniu sieci ośrodków udzielających pomocy osobom chorym psychicznie możliwe będzie skrócenieczasu pobytu w szpitalu i zapobieganie rehospitalizacji.

 

W rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna minister Łukasz Szumowski zapowiedział, że wkrótce w całej Polsce powstanie 300 poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych dedykowanych dzieciom i młodzieży.

 

Jedną z kluczowych barier w dostępie do opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży jest niewystarczająca liczba specjalistów. Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania dążące do wzrostu liczby specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży m.in. poprzezstwarzanie warunków ułatwiających uzyskiwanie przez jednostki uprawnień doprowadzenia szkolenia specjalizacyjnego oraz zwiększania liczby posiadanych przez nie miejsc szkoleniowych. Ponadto, Ministerstwo Zdrowia corocznie zwiększa limit liczby osób studiujących na kierunku lekarskim oraz wprowadza zmiany w systemie szkolenia specjalizacyjnego lekarzy – informuje posłankę Łośko, wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

 

Ministerstwo chwali się też większymi kontraktacjami dla oddziałów psychiatrycznych. Dodatkowe pieniądze dostał m.in. Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Jurasza w Bydgoszczy.