Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGdy rozważana jest próba samobójcza nie można zwlekać z pomocą. W naszym województwie trzeba się uzbroić jednak w cierpliwość

Gdy rozważana jest próba samobójcza nie można zwlekać z pomocą. W naszym województwie trzeba się uzbroić jednak w cierpliwość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 wrzesień 2023 17:27

116 dni to jak wyjaśnia kandydatka na posłankę Anna Niewiadomska z listy Koalicji Obywatelskiej najszybszy termin w jakim dziecko może uzyskać porady psychologicznej w naszym województwie – Psychiatria dziecięca jest problemem który nie poczeka, nie poczeka na wynik wyborów, ani nie poczeka aż ktoś z rządzących dojrzy ten problem. To jest najwyższy czas, aby ten problem wybrzmiał – mówiła na konferencji prasowej Anna Niewiadomska.


- W naszym województwie jest tylko 7 placówek w których można uzyskać konsultacje na NFZ – wyjaśnia kandydatka – Trzy są w Bydgoszczy, z czego należy się cieszyć, ale na południu województwa w takich sporych ośrodkach jak Inowrocław i Włocławek nie ma żadnych placówek.

 

Niewiadomskiej towarzyszyli społecznicy zajmujący się niesieniem pomocy osobom w kryzysie, którzy zaczęli nawet prowadzić zbiórki publiczne na rzecz pomocy psychologicznej, w ten sposób udaje się jednak zebrać niewielkie potrzeby w stosunku do potrzeb. Towarzyszyli jej też działacze partii Inicjatywa Polska.

 

- To są ponad trzy miesiące czekania na samą konsultację, jeżeli ktoś jest w kryzysie i chce popełnić samobójstwo, to nie może czekać trzech miesięcy – podkreślała kandydatka.

 

Podane 116 dni to najkrótszy termin, ale niekiedy czeka się nawet około roku - Ponad rok w Bydgoszczy się czeka teraz na psychologa. W imieniu wszystkich rodziców oczekuję, aby te kolejki się zmieniły, bo w rok czasu może stać się tragedia – podkreśla bydgoska radna Paulina Jankowska.

 

- Jakie to jest państwo kiedy mamy te statystyki. Zadbanie o polskie rodziny to zadbanie o ich bezpieczeństwo i dobrostan psychiczny, to się nie zdarzy samo – 15 października trzeba iść na wybory, ale trzeba ten Sejm przewietrzyć, wpuścić młode aktywistki, młode społecznice, które zajmują się tym nie tylko dlatego, że za 3 tygodnie mamy głosowanie, tylko od lad działają w NGO – mówił Piotr Sieńko z Inicjatywy Polskiej.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Skrajne ubóstwo z tendencją wzrostową

  Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.

  Etykiety: Szlachetna Paczka
 • Czy osoby, które nie wymieniły pieców faktycznie nie mają się czego obawiać?

  Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?

  Etykiety: smog

Wiadomości z regionu