Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiedzielski w Bydgoszczy: Psychiatria dziecięca jest niestety bardzo dotknięta COVID-em

Niedzielski w Bydgoszczy: Psychiatria dziecięca jest niestety bardzo dotknięta COVID-em

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 06 maj 2021 19:13

Psychiatria dziecięca i młodzieżowej stała się szczególnym wyzwaniem z uwagi na rosnącą liczbę zaburzeń psychicznych. Rząd na początku ubiegłego roku zaczął wdrażać w ramach reformy psychiatrii dziecięcej zespoły opieki środowiskowe, trzeba było ten proces jednak wstrzymać z powodu pojawienia się pandemii COVID-19.

- Priorytetem działania ministra zdrowia i całego systemu opieki zdrowotnej jest przywracanie dostępności – mówił przed oddziałem psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza minister zdrowia Adam Niedzielski - Psychiatria dziecięca jest niestety bardzo dotknięta COVID-em


Zdaniem ministra Niedzielskiego teraz jest czas, w którym stopniowo służba zdrowia może odchodzić od walki z epidemią i odmrażać pozostałe świadczenia.

 

- Nasza reforma opieki psychiatrycznej nad dziećmi została uruchomiona jeszcze w styczniu, w lutym, (od redakcji: 2020 roku) kiedy zorganizowaliśmy pierwsze konkursy na te zespoły, a potem przyszła pandemia, która zamroziła ten proces. Teraz oczywiście wracamy w taki sposób dynamiczny do tego, aby zwiększać ilość zespołów opieki środowiskowej – tłumaczył minister zdrowia.

 

Niedzielski pochwalił również działający w Szpitalu Jurasza zespół, który osiągnął poziom 612 świadczeń miesięcznie, gdy standardem jest 400 porad - Świadczy to nie tylko o sprawności tego zespołu, ale też świadczy o zapotrzebowaniu na taką pomoc.

 

Warte obejrzenia

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

  Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

   

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

 • W Polsce toczy się dziewięć spraw klimatycznych. Eksperci apelują o uchwalenie prawa ochrony klimatu

  W ciągu ostatnich pięciu lat liczba pozwów klimatycznych na świecie wzrosła dwuipółkrotnie – z 884 w 2017 roku do blisko 2,2 tys. w 2022 roku. – Takich spraw bez wątpienia będzie więcej, co wynika ze złego stanu środowiska, jego destrukcyjnego wpływu na nasze zdrowie oraz wciąż pogłębiającego się kryzysu klimatycznego – ocenia Marcin Nowak, radca prawny Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak podkreśla, Polska potrzebuje ramowej ustawy o ochronie klimatu, która zagwarantowałaby prawo do życia w bezpiecznym klimacie. Fundacja przygotowała taki projekt na wzór ustaw z innych państw. Prace nad podobnymi dokumentami toczą się również w innych krajach członkowskich Unii.

 • O tym co w ogóle jest ciekawego w tych wyborach? (felieton)

  Napisać, że poziom trwającej kampanii parlamentarnej w naszym regionie jest fatalny, to tak naprawdę nic nie napisać, konkretów mamy bowiem jak na lekarstwo, dyskusji o kluczowych sprawach właściwie nie ma. Są jednak pewne ciekawe kwestie, które rozstrzygnie dzień głosowania, o których chciałbym napisać.

Wiadomości z regionu