Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo blisko 5 latach kończy się przygoda ministra Łukasza Schreibera z rządem

Po blisko 5 latach kończy się przygoda ministra Łukasza Schreibera z rządem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 listopad 2023 09:05

27 listopada był ostatnim dniem, w którym w roli Ministra – Członka Rady Ministrów występował bydgoski parlamentarzysta Łukasz Schreiber. Z momentem powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego, co nastąpiło po godzinie 16, Schreiber z racji niepowołania do nowego rządu przestał być ministrem. W czwartek 30 listopada przypadnie dokładnie 5 lat od momentu objęcia teki ministerialnej przez Schreibera.

 

Minister Łukasz Schreiber dymisję złożył dwa tygodnie temu, po pierwszym posiedzeniu Sejmu. Zgodnie ze zwyczajem tego dnia premier i ministrowie podają się do dymisji, choć jeszcze przez jakiś czas pełnią swoją funkcję. Schreiber pełnił ją do wczoraj.

 

Moment powołania przez prezydenta Dudę rządu premiera Mateusza Morawieckiego uruchamia konstytucyjne procedury, od tego momentu premier ma 14 dni na uzyskanie od Sejmu RP wotum zaufania. Jeżeli to się nie uda, wówczas inicjatywę przyjmie Sejm RP, który na wniosek grupy posłów może powołać premiera, którego następnie powinien zaprzysiężyć prezydent.

 

Łukasz Schreiber nadal będzie sprawował mandat poselski, będzie to jego trzecia kadencja. Pierwszy raz wybrany posłem został jesienią 2015 roku, dość szybko dorobił się bycia ministrem w Kancelarii Premiera gdy premier Morawiecki powołał go 30 listopada 2018 roku, wówczas był tzw. ministerm bez teki. Rok później, po wyborach parlamentarnych został ministrem konstytucyjnym – szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tę funkcję pełnił do wczoraj.

 

Wiceministrem w Kancelarii Premiera przestałbyć też bydgoski radny Jarosław Wenderlich.

 

Premier Morawiecki w poniedziałek do Rady Ministrów powołał posła z okręg toruńsko-włocławskiego Krzysztofa Szczuckiego, jako ministra edukacji.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Zapowiedź europejskiej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

    W czwartek o godzinie 15 w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata z udziałem liderów europejskich partii o przyszłości Unii Europejskiej. Na naszych łamach będziemy ją transmitować, przygotujemy z niej też skrót. Dzisiaj w kilku zdaniach chcemy ją zapowiedzieć.

  • Eurowybory w regionie zanoszą się na najnudniejsze w historii (komentarz wyborczy)

    Za niecałe 3 tygodnie europejczycy wybiorą reprezentacje blisko 0,5 mld obywateli Unii Europejskiej. Gdyby to były inne wybory (parlamentarne czy samorządowe) to bylibyśmy w kulminacji kampanii wyborczej – w naszym regionie tak naprawdę ona się dopiero zaczyna – powoli zaczęły się pojawiać się banery i bilboardy z kandydatami, ale i tak dość oszczędnie.

Wiadomości z regionu