Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo obiegu weszła kartka pocztowa w rocznice powstania Wojskowych Obozów Internowania

Do obiegu weszła kartka pocztowa w rocznice powstania Wojskowych Obozów Internowania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 marzec 2022 16:30

40. lat temu utworzone zostały tzw. Wojskowe Obozy Internowania, formalnie był to element służby wojskowej, w praktyce odbywała się ona w nieludzkich warunkach, jako kara za krytykowanie władzy PRL-u. Dzisiaj Poczta Polska do obiegu wypuściła okolicznościową kartkę pocztową.


Jeden z takich obozów działał w Chełmnie, niedaleko Bydgoszczy. Osoby internowane w tym obozie dość aktywnie starają się propagować pamięć o tamtych wydarzeniach, wiele lat temu powołali do życia Stowarzyszenie ,,Chełminiacy”, To też z ich inicjatywy do obiegu wchodzi dzisiaj to wydanie pocztowe.

 

 

Kartka została wykonana w dość nowoczesnej formule, znajduje się bowiem na niej QR Code, który po zeskanowaniu odsyła nas na artykuł o tej formie internowania, na strony Instytutu Pamięci Narodowej. Publikacja ta z kolei przedstawia wystawę, którą kilka lat temu mogliśmy oglądać w centrum Bydgoszczy.

 

Generał skazany, ale nie odsiedział ani jednego dnia

Sprawa Chełminiaków do dzisiaj budzi emocje – co prawda nikt nie ma wątpliwości, że tamte działania dotykają właściwie zbrodni przeciwko ludzkości. Nikogo jednak za to skutecznie nie ukarano. W 2019 roku wyrok 2 lat więzienia usłyszał 95-letni gen. Władysław Ciastoń, co miało już wymiar symboliczny. Na skutek apelacji i odwołań do zakładu karnego nie trafił, w czerwcu 2021 roku zmarł, zatem nie odsiedział nawet dnia kary i już go nie odsiedzi. Dodatkowe kontrowersje budzi to, że pochowano go na warszawskich Powązkach, w miejscu dla osób szczególnie zasłużonych.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu