Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZaczęło się od posta na Facebook-u. Teraz to kilkaset osób chcących pomagać

Zaczęło się od posta na Facebook-u. Teraz to kilkaset osób chcących pomagać

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 14 marzec 2022 22:17

Przez dworzec Bydgoszcz Główna przewija się dziennie 300-400 uchodźców, po wielogodzinnej podróży pierwsza pomoc jaką uzyskują to na stoisku, które prowadzą wolontariusze. Początkowo chodziło o to, aby mogli poczęstować się kanapkami i czymś ciepłym do picia, dzisiaj natrafić można już na szerszy asortyment -  od zup, naleśników, ciasta, pluszaki, czy artykuły higieniczne, czyli wszystko co z dobroci serca przynoszą bydgoszczanie.

 

Wszystko zaczęło się 8 marca, gdy Małgorzata Sikorska na jednej z grup Facebook-a napisała post, że trzeba by się zaopiekować przybyszami już na dworcu - Napisałam post na ,,Bydgoszcz pomaga Ukrainie” - napisałam, czy jest ktoś chętny do pomocy, żeby nakarmić biednych Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, aby były dla nich kanapki i chociaż coś ciepłego do picia. Odezwało się na początku 30 osób chętnych, teraz już mamy 230 wolontariuszy – wyjaśnia nam. Potem już wszystko ruszyło spontanicznie.

 

- Gdyby nie dobra wola tych wszystkich ludzi co wszystko do nas przynoszą, są panie które pieką ciasta, są panie które robią naleśniki, każdy w swojej kuchni znajduje coś i do nas przychodzi. - mówi Daria Sech, która również

zaangażowała się w to dzieło. Jak przyznaje wystarczy, że na specjalnej grupie Facebook-owej ,,Pomoc Ukrainie na dworcu PKP Bydgoszcz” pojawi się post, to już po chwili wiele osób reaguje oferując pomoc. Także pozytywny odzew dają inni podróżni - Mamy fajny odzew od pasażerów, którzy tutaj przyjeżdżają, bo podchodzą do nas i kupują herbatę płacąc 200 zł. I to jest ich cegiełka dla nas. Bardzo dużo takich sytuacji mamy – dodaje Katarzyn Pawelec.

 

- Wczoraj mieliśmy dziecko, które zasłabło, pojechało do szpitala. Przyjechało z receptą, była u nas zrzutka, receptę wykupiliśmy. Mieliśmy też pana, który jechał do Kijowa na wojnę – też go w pieniążki zaopatrzyliśmy, tutaj się zrzucaliśmy, w apteczki niezbędne, prowiant na drogę, jeden z podróżnych załatwił karimatę – opowiada Pawelec.

 

Punkt wolontariuszy na dworcu Bydgoszcz Główna działa od godziny 14 do 20:30, czasami nawet do północy, gdy po 23 pojawia się pociąg. Codziennie po godzinie 14 do Bydgoszczy przyjeżdża 5 pociągów, w których spotkać można sporo uchodźców. Główne kierunki to pociągi z Hrubieszowa i Przemyśla, ale też coraz więcej uchodźców przyjeżdża z Warszawy, z Krakowa i Katowic, gdzie jest ich tak dużo, że ciężko jest lokalnym społecznościom udzielić im wsparcia. Na szczęście póki co w Bydgoszczy sytuacji takich jak np. w Warszawie, gdzie uchodźcy koczują na dworcach, nie mieliśmy. Jeżeli uchodźcy nie mieli by się gdzie podziać to jest niedaleko specjalny hostel oraz 150 miejscami dysponuje hala sportowa na Zawiszy. Na pociągi z uchodźcami czekają wolontariusze z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pomagający jako tłumacze z języka ukraińskiego.

 

Na Bydgoszczy Głównej działa też punkt informacyjny, gdzie uchodźcy mogą uzyskać wszelkie potrzebne informacje oraz punkt medyczny, gdzie żołnierze WOT udzielić mogą pierwszej pomocy.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu