Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPierwsi uchodźcy poszli do bydgoskich szkół

Pierwsi uchodźcy poszli do bydgoskich szkół

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz środa, 09 marzec 2022 06:16

Wyzwania przed którymi staje samorząd w czasie wojny w Ukrainie to nie tylko podstawowa pomoc humanitarna i zapewnienie miejsc do spania uciekającym przed wojną. Do Polski uciekają głównie kobiety i dzieci, tym drugim będzie trzeba zapewnić chociażby edukację, co wiąże się z wyzwaniem językowym. Pierwsze dzieci uchodźców do bydgoskich szkół już poszły.

 

W poniedziałek 7 marca został uruchomiony edukacyjny Punkt Informacyjny dla Uchodźców. Od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 16:00 przy ulicy Sobieskiego 10b można uzyskać w języku polskim i ukraińskim informację o ofercie edukacyjnej bydgoskich szkół. Ze statystyk obejmujących poniedziałek dowiadujemy się, że w tym punkcie pojawiło się 20 rodziców, do bydgoskich szkół uczęszcza natomiast już 34 uczniów, dodatkowo 6 dzieci chodzi do przedszkoli.

 

Cały czas do Polski napływają nowi uchodźcy, a też edukacja nie jest tym zagadnieniem, które załatwia się w pierwszej kolejności, zatem w najbliższych dniach te liczby powinny znacznie wzrosnąć.

 

Z Edukacyjnym Punktem Informacyjnym można się skontaktować także telefonicznie: 785-122-701 oraz mailowo: epi@moen.edu.bydgoszcz.pl  (także w języku ukraińskim)

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu