Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudowę kanalizacji deszczowej będziemy rozliczać z Unią ,,na styk”

Budowę kanalizacji deszczowej będziemy rozliczać z Unią ,,na styk”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 luty 2022 14:48
Budowę kanalizacji deszczowej będziemy rozliczać z Unią ,,na styk” Fot: Bogusław Białas

Do końca 2021 roku Miejskie Wodociągi i Kanalizacja planowała zakończyć wręcz cywilizacyjny projekt przebudowy kanalizacji deszczowej, który miał rozwiązać problem zalewania ulic. Projekt wart jest około 258 mln zł. Inwestycja się opóźnia, co wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców z powodu rozkopanych dróg, a czas na rozliczenie się z Unią Europejską jest niewiele.

Unia Europejska projekt dofinansować chce kwotą blisko 155 mln zł, w ramach dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, środkami z perspektywy 2014-2020, która powinna być rozliczona najpóźniej do końca 2023 roku (w ramach mechanizmu N+3). Na dzisiejszej sesji Rady Miasta prezes MWiK Stanisław Drzewiecki mówił, że być może inwestycję zakończymy dopiero w listopadzie 2023 roku, czyli rzutem na taśmę przed końcem roku.

 

- Gwarancji stuprocentowej, że utraty dofinansowania nie ma – przyznał prezes miejskich wodociągów Stanisław Drzewiecki przed radnymi - Ryzyko jest, ale w naszej opinii niewielkie

 

Zerwana umowa z wykonawcą

W grudniu MWiK zerwał umowę z konsorcjum, które wygrało przetarg na realizację całego przedsięwzięcia. Ta informacja mogła wywołać niepokój, bowiem prace były dalekie ukończeniu, a czasu na rozliczenia z UE coraz mniej.

 

- W listopadzie pokazały się fakty, że od lipca na budowie źle się działo – poinformował dzisiaj na sesji prezes Drzewiecki - Argumentem głównym ciężarowo, który zdecydowało o zerwaniu umowy, były wiadomości od podwykonawców, którzy informowali nas, że nie płacono im za niepłacone roboty

 

Firmy będące podwykonawcami, z którymi generalny wykonawca się nie rozliczał, porzuciły plac budowy, co przełożyło się na zostawienie niedokończonych budów na ulicach: Fredry, Piotra Skargi i Mazowieckiej.


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z uwagi na zaistniałą sytuację przedłużył termin zakończenia inwestycji do końca czerwca przyszłego roku, przy czym prowadzono rozmowy, aby w razie potrzeby, na którą się zanosi, przesunąć termin na listopad. MWiK planuje do końca czerwca bieżącego roku całkowicie zakończyć etap projektowy, pierwsze elementy tej inwestycji mają być gotowe jeszcze w sierpniu br.

 

Realizowany projekt zakłada nie tylko budowę lub modernizację ponad 100 km kanalizacji, ale też powstanie zbiorników retencyjnych, czyli przyczynić się do walki z suszą.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Jak prostymi działaniami zmniejszyć zużycie prądu w domu?

  Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zmniejszyć całościowy pobór energii do wysokości umożliwiającej skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń.

 • Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

  Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji

Wiadomości z regionu