Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudowę kanalizacji deszczowej będziemy rozliczać z Unią ,,na styk”

Budowę kanalizacji deszczowej będziemy rozliczać z Unią ,,na styk”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 luty 2022 14:48
Budowę kanalizacji deszczowej będziemy rozliczać z Unią ,,na styk” Fot: Bogusław Białas

Do końca 2021 roku Miejskie Wodociągi i Kanalizacja planowała zakończyć wręcz cywilizacyjny projekt przebudowy kanalizacji deszczowej, który miał rozwiązać problem zalewania ulic. Projekt wart jest około 258 mln zł. Inwestycja się opóźnia, co wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców z powodu rozkopanych dróg, a czas na rozliczenie się z Unią Europejską jest niewiele.

Unia Europejska projekt dofinansować chce kwotą blisko 155 mln zł, w ramach dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, środkami z perspektywy 2014-2020, która powinna być rozliczona najpóźniej do końca 2023 roku (w ramach mechanizmu N+3). Na dzisiejszej sesji Rady Miasta prezes MWiK Stanisław Drzewiecki mówił, że być może inwestycję zakończymy dopiero w listopadzie 2023 roku, czyli rzutem na taśmę przed końcem roku.

 

- Gwarancji stuprocentowej, że utraty dofinansowania nie ma – przyznał prezes miejskich wodociągów Stanisław Drzewiecki przed radnymi - Ryzyko jest, ale w naszej opinii niewielkie

 

Zerwana umowa z wykonawcą

W grudniu MWiK zerwał umowę z konsorcjum, które wygrało przetarg na realizację całego przedsięwzięcia. Ta informacja mogła wywołać niepokój, bowiem prace były dalekie ukończeniu, a czasu na rozliczenia z UE coraz mniej.

 

- W listopadzie pokazały się fakty, że od lipca na budowie źle się działo – poinformował dzisiaj na sesji prezes Drzewiecki - Argumentem głównym ciężarowo, który zdecydowało o zerwaniu umowy, były wiadomości od podwykonawców, którzy informowali nas, że nie płacono im za niepłacone roboty

 

Firmy będące podwykonawcami, z którymi generalny wykonawca się nie rozliczał, porzuciły plac budowy, co przełożyło się na zostawienie niedokończonych budów na ulicach: Fredry, Piotra Skargi i Mazowieckiej.


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z uwagi na zaistniałą sytuację przedłużył termin zakończenia inwestycji do końca czerwca przyszłego roku, przy czym prowadzono rozmowy, aby w razie potrzeby, na którą się zanosi, przesunąć termin na listopad. MWiK planuje do końca czerwca bieżącego roku całkowicie zakończyć etap projektowy, pierwsze elementy tej inwestycji mają być gotowe jeszcze w sierpniu br.

 

Realizowany projekt zakłada nie tylko budowę lub modernizację ponad 100 km kanalizacji, ale też powstanie zbiorników retencyjnych, czyli przyczynić się do walki z suszą.

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu