Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni mieli dyskutować o uczczeniu Jana Nowaka Jeziorańskiego Obrzucali się obelgami od postkomunistów

Radni mieli dyskutować o uczczeniu Jana Nowaka Jeziorańskiego Obrzucali się obelgami od postkomunistów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 26 luty 2022 06:48

Wiadukt na torami kolejowymi, który łączy aleje Armii Krajowej z alejami kardynała Wyszyńskiego (przebieg dawnej drogi krajowej nr 5) będzie nosił imię Jana Nowaka Jeziorańskiego. Patronat legendarnego kuriera ustanowiła Rada Miasta Bydgoszczy. Niesmak pozostawia jednak styl w jakim uchwalono patronat.

 

Jan Nowak Jeziorański to legendarny kurier Armii Krajowej, który przenosił tajną korespondencję pomiędzy Polskim Państwem Podziemnym w okuwanej Polsce, a polskim rządem emigracyjnym w Londynie. Wziął później udział w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie zasłynął jako spiker Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. O jego upamiętnieniu w Bydgoszczy mówi się od wielu lat, w przyszłym tygodniu może się to zakończyć pozytywnym finałem.

 

W tym roku przypada 70. rocznica pierwszej audycji w języku polskim w Radiu Wolna Europa, którą poprowadził Jan Nowak Jeziorański. Radni za tym patronatem głosowali jednomyślnie.

 

Niestety wcześniej wzajemnie się obrażali - Chichotem historii jest to że doczeka się on patronatu na wniosek postkomunistów – stwierdził radny Krystian Frelichowki, komentując, że projekt zgłosiły kluby Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy.

 

Dyskusję o postkomunistach chwycił też prezydent Rafał Bruski, który zapytał radnego – Czy są dobrzy i źli postkomuniści? Następnie wymieniał związanych z PiS polityków jak: Stanisław Piotrowicz, Andrzej Kryże, czy Krzysztof Czabański. Radni PiS odpowiedzieli prezydentowi wypominając, że z list Koalicji Obywatelskiej kandydowali postkomuniści jak Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, czy Marek Belka.

 

Dyskusja znacznie zeszła z tematu postaci Jana Nowaka Jeziorańskiego. Na szczęście jego patronat nad wiaduktem ma duże szanse przetrwać długi dekady,a o tym co się działo na środowej sesji Rady Miasta pewnie szybko zapomnimy.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu