Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGIDT chce wdrożyć kamery na przejazdach kolejowych. Jeden z pierwszych monitoringów powstanie pod Bydgoszczą

GIDT chce wdrożyć kamery na przejazdach kolejowych. Jeden z pierwszych monitoringów powstanie pod Bydgoszczą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 31 grudzień 2021 00:25

Główny Inspektorat Transportu Drogowego chce objąć systemem CANARD również przejazdy kolejowe, montowane kamery mają pomóc wychwycić łamiących przepisy i karać ich. Na razie kamery na przejazdach kolejowych wdrażane będą pilotażowo, jeden z pierwszych powstanie pomiędzy Bydgoszczą i Solcem Kujawskim.

Zastosowanie technologi Red Light ma sprawić, że po przejechaniu na czerwonym świetle (na przejeździe kolejowym są to migające naprzemiennie dwa światła) system namierzy markę samochodu i tablice rejestracyjne, co pozwoli ukarać kierowcę niebezpiecznego manewru. W tym roku według PKP PLK na przejazdach kolejowych doszło do 159 zdarzeń z udziałem samochodów (dane pozyskane przez portal Rynek-Kolejowy.pl), w których zginęło 25 osób.

 

Pilotażowo systemem objęte będzie pięć przejazdów, jako jedyny w kujawsko-pomorskim wytypowany przejazd w Makowiskach na drodze wojewódzkiej nr 397, biegnie ona od ulicy Nowotoruńskiej, niedaleko zjazdu na krajową 10 w kierunku Solca Kujawskiego.

Nie oznacza to jednak, że monitoring pojawi się wkrótce, najpierw będzie wybór wykonawcy, który będzie miał prawie rok na wdrożenie monitoringu.

 

GIDT obecnie też przygotowuje objęcie systemem CANARD skrzyżowania przy dworcu PKS w Bydgoszczy oraz skrzyżowania ulicy Marii Skłodowskiej-Curie z alejami Wyszyńskiego. Te kamery będą wychwytywać kierowców, którzy przejeżdżają na czerwonym świetle.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu