Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGdzie środki rządowe na rozbudowę dróg lokalnych dla Bydgoszczy?

Gdzie środki rządowe na rozbudowę dróg lokalnych dla Bydgoszczy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 grudzień 2021 12:36
Gdzie środki rządowe na rozbudowę dróg lokalnych dla Bydgoszczy? Fot: Gov.pl

Blisko półtora roku temu na rynku w Fordonie premier Mateusz Morawiecki zapowiadał że Rządowy Program Dróg Lokalnych obejmie też miasta na prawach powiatu, które do tej pory były z tej pomocy. Nie można powiedzieć, że w kierunku realizacji tej obietnicy nic nie zrobiono, bo została zmieniona ustawa, ale mamy koniec roku a wciąż nie ogłoszono nawet konkursu, a jesteśmy obecnie w okresie, gdy samorządy planują budżety na 2022 rok.

- Ważną zmianą od 2022r. jest to, że po raz pierwszy miasta Bydgoszcz i Toruń będą mogły ubiegać się o takie dofinansowania. Ponadto w tym roku sugerujemy, aby były to projekty remontowe. Oczywiście przebudowy czy budowy też wchodzą cały czas w rachubę, ale to właśnie remonty dróg są bardzo potrzebne - mówił pod koniec lipca wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, ogłaszając nabór do kolejnej edycji Rządowego Funduszu Dróg Lokalnych,które realizowane mają być w 2022 roku.

 

Medialnie poszedł w eter przekaz, że Bydgoszcz i Toruń mogą pierwszy raz aplikować o wsparcie z RFDL, tylko faktycznie dla miast wojewódzkich nabór prowadzić ma w osobnym konkursie minister infrastruktury. Do dzisiaj Ministerstwo Infrastruktury nie ogłosiło jednak tego konkursu, choć o lipca minęło już kilka miesięcy. Jak dowiadujemy się w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ciężko bez tego konkursu dyskutować jakie inwestycje w Bydgoszczy mogłyby być sfinansowane, bowiem Bydgoszcz nie zna kryteriów. W ustawie zapisano jedynie, że miasta na prawach powiatu mogą wnioskować o maksymalnie 80% dofinansowanie, czyli muszą zabezpieczyć 20% wkładu własnego i o nie więcej niż 30 mln zł w danej edycji.

 

Na dzisiaj nie jest znana jednak pula jaka jest planowana dla największych miast, czyli nie można oszacować jednoznacznie jakiej wielkości powinien być to projekt, aby nie przewyższył realnie możliwego do pozyskania budżetu.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktów.

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

Wiadomości z regionu