Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomnik upamiętniający Powstańców Wielkopolskich został uszkodzony. Gmina chce zainstalować monitoring

Pomnik upamiętniający Powstańców Wielkopolskich został uszkodzony. Gmina chce zainstalować monitoring

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 listopad 2021 00:06

Bitwa o Brzozę, rozgrywająca się tuż pod Bydgoszczą, była jedną z bardziej dramatycznych w dziejach Powstania Wielkopolskiego, poległo w niej bowiem 12 powstańców. W miejscu ich grobu w 1923 roku powstał pomnik, zniszczony później przez Niemców w czasie II wojny światowej. W 2012 roku udało się go wysiłkiem społecznym odbudować, jak się okazuje tym razem padł ofiarom chuliganów. Dzieje się to w okolicach rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Pomnik w Brzozie przedstawia postać Jezusa Chrystusa oraz u jego stóp poległych powstańców. Już w latach 20 i 30 był elementem szczególnej czci dla mieszkańców Brzozy, którzy doprowadzając do jego budowy, w ten sposób chcieli podziękować za odzyskaną niepodległość i powrót tych ziem do Polski. Niemcy chcąc odebrać Polakom nadzieję go zniszczyli, ale w ostatnich latach pojawił się front społeczny do jego odbudowy.

 

W ostatnim czasie chuligani urwali prawą dłoń Chrystusa oraz nadłamali lewą rękę. Wójt gminy Nowa Wieś Wielka Wojciech Oskwarek zapowiada jego naprawę do końca listopada, najprawdopodobniej pomnik będzie też pod okiem gminnego monitoringu wizyjnego.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu