Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoseł domaga się wyższych środków dla Bydgoszczy i Inowrocławia od rządu

Poseł domaga się wyższych środków dla Bydgoszczy i Inowrocławia od rządu

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 19 listopad 2021 00:49

Pod koniec października premier Mateusz Morawiecki ogłosił podział 23 mld na wsparcie inwestycji w samorządach. Dotacje rządowe mają być jednym z elementów zrekompensowania samorządom skutków Nowego Ładu. Bydgoszcz otrzymała 35 mln zł, najwięcej w kujawsko-pomorskim, ale jak przeliczymy to na jednego mieszkańca, jest to jedna z najniższych kwot dofinanowania. Jeszcze słabiej wypada Inowrocław.

Bydgoszcz wnioskowała o 5 mln zł na remont Placu Kościeleckich (dotacja przyznana), o 30 mln zł na modernizację bulwarów nad Brdą (dotacja przyznana) oraz 450 mln na zakup nowoczesnych tramwajów (wniosek całkowicie odrzucony). W przeliczeniu na jednego bydgoszczanina daje to 101,6 zł dotacji. Inowrocław wnioskował o: instalacje fotowoltaiczne na obiektach publicznych za 5 mln zł (dotacja przyznana), powstanie ekokolgicznej ekociepłowni za 33,3 mln zł (wniosek odrzucony) i rozbudowę ulic lokalnych za 65 mln zł (wniosek odrzucony). Kwota przyznanej 5 mln dotacji daje 69,8 zł na mieszkańca. Większość samorządów z kujawsko-pomorskiego otrzymała znacznie większe dotacje na mieszkańca – w Kruszwicy to blisko 500 zł na mieszkańca, w Mroczy ponad tysiąc złotych, w Jeziorach Wielkich prawie 2 tys. na mieszkańca, a w Świekatowie ponad 2,7 tys. Toruń na mieszkańca otrzymał ponad 174 zł.

 

Czy rząd dokona ponownej analizy wniosków Bydgoszczy i Inowrocławia złożonych do Programu Inwestycji Strategicznych i zmieni wcześniejsze negatywne decyzje w związku z tym, że wnioski te złożono zgodnie z wymaganiami, a inwestycje, których one dotyczą, mają charakter strategiczny dla mieszkańców tych miast? - pyta w interpelacji poseł Jan Szopiński - . Czy rząd planuje ogłoszenie II edycji PIS i nowego naboru wniosków w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, a jeżeli tak, to jaka kwota jest zaplanowana łącznie na inwestycje w II turze i jakie jest źródło finansowania tego wydatku? Jakie będą kryteria składanych wniosków? Czy do drugiej edycji PIS samorządy będą mogły składać wnioski odrzucone w pierwszej edycji, czy będą musiały to być nowe wnioski?

 

Wcześniej w tej interpelacji poseł Szopiński wskazuje, że Bydgoszcz i Inowrocław na mieszkańca otrzymały dotację znacznie poniżej średniej dla województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu