Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZłotowski: Współpraca ponad podziałami z pewnością nie zostanie zignorowana przez Komisję Europejską

Złotowski: Współpraca ponad podziałami z pewnością nie zostanie zignorowana przez Komisję Europejską

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 październik 2021 11:32

W poniedziałek o godzinie 11:00 w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza rozpoczęło się I Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku – to przede wszystkim spotkanie wszystkich, którzy zainteresowani są rozwojem logistyki multimodalnej oraz wzrostem znaczenia roli Węzła Logistycznego Bydgoszcz. W wydarzeniu uczestniczą także przedstawiciele Portu Morskiego w Gdyni i mającego siedzibę w Gdańsku Polskiego Stowarzyszenia Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk.


Wydarzenie otworzyli: zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz w imieniu prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem oraz wiceminister Jarosław Wenderlich w imieniu ministra Łukasza Schreibera, który także objął patronat honorowy. Honorowy patronat udzieliła także Komisja Infrastruktury Sejmu RP.

 

 

Hybrydowo w wydarzeniu wziął udział europoseł Kosma Złotowski, któremu przybycie uniemożliwiły obowiązki w Brukseli, który mówił o podejmowanych działaniach na rzecz uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T - Komisja Europejska również dostrzega ten potencjał i mam nadzieję, że już niedługo uwzględni go w swoich planach. Nieoficjalne informacje, które do nas docierają są niezwykle obiecujące – wskazywał europoseł Kosma Złotowski - Potencjał terminalu w Emilianowie, będzie mógł być w pełni zrealizowany tylko przy założeniu efektywnej komunikacji z portami w Gdańsku i w Gdyni. Niezwykle ważne jest dokończenie budowy drogi ekspresowej S-5 w naszym regionie oraz skuteczna modernizacja linii kolejowej nr 201.

 


 

Dalej Złotowski wskazał, że kluczowa jest tutaj współpraca ponad podziałami politycznymi - Cieszy fakt, że tak wiele instytucji zaangażowało się w promowanie idei włączenia Bydgoszczy do sieci bazowej jako węzła. Nie tylko rząd, ale także instytucje samorządowe i pozarządowe, prowadzą w tej sprawie aktywne działania. Taka współpraca ponad podziałami z pewnością nie zostanie zignorowana przez Komisję Europejską.

 

I Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku jest wydarzeniem łączącym ponad podziałami politycznymi. W dalszej części głos zabieraja m.in. przedstawiciele: spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo, Portu w Gdyni, Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Po godzinie 13 rozpocznie się natomiast drugi panel poświęcony próbie odpowiedzi na pytanie – Co dalej z drogą wodną E-70?

 

Forum jest transmitowane na żywo na naszym profilu na Facebooku (Portal Kujawski).

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Szczepienia-papież

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Prof. Gut: Jeżeli chodzi o szczepienia, to jesteśmy dokładnie między Paryżem a Moskwą

    Służba zdrowia wytrzyma tę falę zachorowań na COVID-19, a respiratorów wystarczy – powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że choruje teraz coraz więcej osób młodszych, którym grożą poważne powikłania pocovidowe.

  • Jakie będą skutki wojny rządu z Brukselą? Przede wszystkim gospodarcze

    Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności 3 paragrafów Traktatu o Unii Europejskiej z Konstytucją w Polsce spolaryzowało emocje publiczne – środowiska bardziej eurosceptyczne uznały to jako element walki o polską suwerenność, z kolei euroentuzjaści zorganizowali protesty na których wprost straszyli, że rząd doprowadzi do wyprowadzenia Polski z Unii. Patrząc na to z góry można odnieść wrażenie, że jest to element wewnętrznego sporu politycznego w Polsce, cała ta sytuacja prowadzi jednak też do zwarcia Polski z Unią Europejską, co może przynieść też szkody gospodarcze Polsce.

Wiadomości z regionu