Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz aplikuje o tytuł miasta muzyki UNESCO, aby poprawić życie mieszkańców

Bydgoszcz aplikuje o tytuł miasta muzyki UNESCO, aby poprawić życie mieszkańców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 czerwiec 2021 21:35
Bydgoszcz aplikuje o tytuł miasta muzyki UNESCO, aby poprawić życie mieszkańców Fot: Robert Sawicki / UMB

W środę 23 czerwca do siedziby agenty Organizacji Narodów Zjednoczonych, UNESCO wpłynął wniosek Bydgoszczy o stanie się częścią Sieci Miast Kreatywnych. Cele programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO to m.in.: zwiększenie świadomości znaczenia kultury i jej prorozwojowego potencjału, równość, sprzyjanie powstawaniu innowacyjnych centrów kreatywności, dóbr oraz usług kulturalnych oraz zwiększenie dostępu i uczestnictwa w kulturze. Bydgoszcz aplikuje w dziedzinie muzyki.

- Miasto złożyło ostateczną aplikację do biura UNESCO w Paryżu – poinformowała astępca prezydenta Iwona Waszkiewicz - Zaplanowaliśmy w naszej aplikacji, że Miasto Bydgoszcz zobowiązuje się wydatkować na te programy w ciągu 4 lat 8 mln zł, tj. 2 mln zł rocznie, jeżeli uda nam się uzyskać ten tytuł i będziemy mieli szansę na realizację tych programów.

 

Progam Sieci Miast Kreatywnych funkcjonuje od 2004 roku, służyć ma on wzajemnej wspólpracy i dzieleniu się dobrymi praktykami przez miasta uczestniczące. Żeby znaleźć się w sieci trzeba jednak przekonać UNESCO poziomem merytorycznym aplikacji oraz uzyskać poparcie innych miast. O tym, czy Bydgoszcz znajdzie się w tym elitarnym gronie powinniśmy dowiedzieć się w listopadzie. Do tej pory w Sieci Miast Kreatywnych znalazły się tylko trzy polskie miasta, z tego w dziedzinie muzyki jedynie Katowice.


Jednym z inicjatorów złożenia przez Bydgoszcz aplikacji jest Henryk Martenka, wiceprezes Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego, którego prezydent Rafał Bruski ustanowił pełnomocnikiem do złożenia aplikacji. Martenrka wyjaśniał, że na potrzeby aplkacji podjęto działania, które pozwoliły bliżej zrozumieć potencjał muzycznej Bydgoszczy - To, że będziemy mówili, że Bydgoszcz miastem muzyki to nie będzie tylko kwestia przekonania, ale będzie udokumentowana faktami.

 

W sposób szczególny w ewentualne realizowanie programu w sieci zaangażowane będzie Miejskie Centrum Kultury, którego dyrektor Marzena Matowska zaznaczała, że glównym celem starania się o obecność w tym elitarnym gronie miast, to starania o poprawę warunków życia - Z tych obszarów będziemy czerpać po to, żeby zrealizować podstawowy cel UNESCO, stworzyć lepsze życie mieszkańcom. My nie robimy tego po to, żeby była lepsza lokalna scena muzyczna, dobrze, że ona będzie, bo będzie więcej i będzie sięwięcej działo, ale celem UNESCO jest lepsze życie mieszkańców, zmiana mentalności, rozwój, równość wobec prawa, ekologia, zmiana klimatu – to są cele w sieci, w której będziemy działać – tłumaczyła - My po to tam idziemy, żeby w obszarach zrównoważonego rozwoju przez pryzmat kultury, a w naszym mieście szczególnie przez pryzmat muzyki, osiągnąć lepsze życie mieszkańców.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu