Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSąd: Obowiązkiem Bydgoszczy nie jest oświetlanie terenów spółdzielnie mieszkaniowych

Sąd: Obowiązkiem Bydgoszczy nie jest oświetlanie terenów spółdzielnie mieszkaniowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 13 czerwiec 2021 17:46

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy gdyby przyjąć, że samorząd jest zobowiązany pokrywać koszty oświetlenie spółdzielni mieszkaniowych, to również oznaczałoby to obowiązek pokrywania kosztów oświetlenia także właścicieli prywatnych. Sąd spór bydgoskich spółdzielni mieszkaniowych z ratuszem rozstrzygnął jednoznacznie wskazując rację prezydenta Bydgoszczy.

Od 1 stycznia Miasto Bydgoszcz przestało płacić firmie Enea za oświetlenie terenów należących do spółdzielni mieszkaniowych i innych właścicieli. Spółdzielcy, aby nie doszło do wyłączenia latarni musieli się dogadać z Enea i ponosić te koszty. Jednocześnie bydgoskie spółdzielnie twierdząc, że mimo wszystko utrzymanie oświetlenia to obowiązek samorządu, pozwali Bydgoszcz do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Według spółdzielców art 18 ustawy prawo energetyczne obowiązkiem samorządu jest utrzymywanie wszystkich ulic i placów leżących na terenie gminy, także tych należących do spółdzielni mieszkaniowych.

 

Oznaczałoby to jednak, że gmina miałaby obowiązek finansowania oświetlenia nie tylko terenów należących do spółdzielni mieszkaniowych, lecz także do np. wspólnot mieszkaniowych, czy właścicieli prywatnych. Także podmioty gospodarcze, na terenach których znajdują się np. place, mogłyby żądać od gminy finansowania oświetlenia – stwierdza WSA w Bydgoszczy - Skoro zatem do obowiązków gminy należy zaspakajanie potrzeb wspólnoty (jako całej wspólnoty samorządowej), to nie można przyjąć, że obowiązek ten wypełnia wydatkowanie środków publicznych na potrzeby pojedynczych osób (np. właścicieli nieruchomości), czy określonej grupy mieszkańców (np. wspólnoty mieszkaniowej, czy spółdzielni mieszkaniowej). Nie można powiedzieć, aby w takich sytuacjach mielibyśmy do czynienia z realizacją zadań publicznych.

 

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny jednoznacznie stwierdza - W świetle powyższego z art. 18 ust. 1 pkt 3 lit. a i b) pr. energ. nie można wywodzić - tak jak to czyni skarżąca - że na Gminie B. spoczywa obowiązek finansowania oświetlenia wszystkich ulic i placów znajdujących się na jej terenie. Obowiązek finansowania przez gminę oświetlenia dotyczy wyłącznie ulic i placów, które wchodzą w skład mienia komunalnego. Taki też pogląd jest prezentowany w literaturze przedmiotu (por. Prawo energetyczne, pod red. Z. Murasa i M. Swora, t. II, Lex 2016, Komentarz do art. 18, pkt 21. Za taką interpretacją przemawia też treść art. 7 ust. 1 pkt 2 u.s.g., zgodnie z którym zadania własne gminy obejmują sprawy gminnych ulic i placów. Brak jest więc podstaw prawnych do obciążania Gminy B. obowiązkiem finansowania oświetlenia placów i ulic będących w zasobach skarżącej.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu