Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Plac Wolności wróci do historycznej przeszłości?

Czy Plac Wolności wróci do historycznej przeszłości?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 grudzień 2020 16:03
Czy Plac Wolności wróci do historycznej przeszłości? Wizualizacja

W przyszłym tygodniu Rada Miasta Bydgoszczy zajmie się nowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Placu Wolności. Propozycja Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zakłada powrót do okresu międzywojennego, aby to miejsce stało się jedną z bydgoskich perełek. Obecnie Plac Wolności kojarzy się głównie z uroczystościami patriotycznymi, propozycja zakłada jednak zmianę roli tego miejsca.

Plan opracowano przy okazji przygotowań do budowy pod Placem Wolności zbiornika retencyjnego, który jest elementem rozbudowy bydgoskiego systemu kanalizacji deszczowej. Od pewnego czasu kontrowersje budziła przyszłość pawilonów z kwiatami. Propozycja MPU umożliwia utrzymanie handlu kwiatami, ale w nowej formule, obecne pawilony miałyby zostać zastąpione nowymi, bardziej estetycznymi formami. Jak tłumaczy dyrektor MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska, celem planu jest ponowne zintegrowanie Placu Wolności z ulicą Gdańską, tak jak to było w historycznej przeszłości. Obecnie Plac od ulicy oddziela bariera tworzona przez pawilony i parking samochodowy.

 

Koncepcja zakłada powstanie altan oraz powrót do naturalnego kamienia.

 

Nieprzesądzony los pomnika

Obecnie Plac Wolności kojarzy się głównie z Pomnikiem Wolności (wcześniej był on dedykowany ,,wyzwolicielom” z Armii Czerwonej). Samo przyjęcie planu nie przesądzi losu pomnika, ale umożliwi jego dyslokację lub całkowite usunięcie, co jednak będzie już przedmiotem innych dyskusji.

 

Historycznie, w okresie międzywojennym pomnik w tym miejscu był ulokowany bliżej ulicy Gdańskiej i przedstawiał postać na koniu.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu