Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomysły PiS dla Bydgoszczy na rok budżetowy 2020

Pomysły PiS dla Bydgoszczy na rok budżetowy 2020

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 grudzień 2019 00:20
Pomysły PiS dla Bydgoszczy na rok budżetowy 2020 Fot: Bartosz Bieliński

W przyszłą środę, na tydzień przez Bożym Narodzeniem, czeka nas zapewne gorąca sesja Rady Miasta Bydgoszczy, na której radni uchwalą budżet miasta na 2020 rok. Do projektu budżetu zaprezentowanego przez prezydenta Rafała Bruskiego, swoje poprawki złożył klub radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz radni tego klubu indywidualnie.

 

O projekcie budżetu autorstwa prezydenta piszemy szerzej - Ponad 0,6 mld na inwestycje – taki budżet proponuje prezydent Bruski

 

Klub radnych PiS chce utworzenia budżetów inwestycyjnych dla Rad Osiedli, aby każda z Rad miała do dyspozycji w przyszłym roku kwotę 200 tys. zł. Budżet miasta musiałby na ten cel przeznaczyć 5,8 mln zł, które PiS chce ściągnąć z ograniczenia wydatków na administrację i promocję.

 

PiS również chce zabezpieczyć 100 tys. zł na projektowanie odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku, przewidując, że odbudowa do 2022 roku będzie kosztować miasto 30 mln zł.

 

Kolejna poprawka to przeznaczenie kwoty 2 mln zł na modernizację schronisk dla kobiet i mężczyzn.

 

Ostatnia poprawka klubowa to zabezpieczenie kwoty 150 tys. zł na opracowanie dokumentacji dla utworzenia internatu sportowego w Bydgoszczy. Zabiega o to środowisko sportowe, a potrzebę utworzenia takiego internatu wspiera również poseł SLD Jan Szopiński.

 

1,5 mln na projektowanie linii kolejowej na lotnisko

Radni Jarosław Wenderlich i Paweł Bokiej złożyli też poprawkę, aby w przyszłym roku kwotę 750 tys. zł (identyczna kwota planowana byłaby na 2021 rok) na wsparcie Województwa Kujawsko-Pomorskiego w przygotowaniu dokumentacji technicznej dla budowy linii kolejowej z Trzcinca przez Port Lotniczy do Solca Kujawskiego.

 

Realizacja przedmiotowego zadania będzie możliwa w przypadku partnerskiego porozumienie z Województwem Kujawsko-Pomorskim, bo to Samorząd Województwa jest dysponentem funduszy z Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego, które za zgodą Komisji Europejskiej mogą zostać przeznaczone na planowanie zadań do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Budowa wskazanej linii kolejowej przyczyni się do szerokiego rozwoju Miasta Bydgoszczy oraz zwiększy konkurencyjność Portu Lotniczego Bydgoszcz. Według szacunków Urzędu Marszałkowskiego możliwe będzie skrócenie czasu podróży z Bydgoszczy do Torunia. Realizacja inwestycji również usprawni komunikacje planowanego terminalu intermodalnego w Emilianowie z lotniczym Cargo. W opinii wnioskodawcy, przyjęcie niniejszej poprawki będzie sygnałem dla Samorządu Województwa, że traktujemy budowę linii kolejowej z Trzcińca do Solca Kujawskiego jako jeden z priorytetów. Być może wyrażona (poprzez ujęcie w budżecie miasta zadania) deklaracja partycypacji w kosztach projektowych zobliguje Marszałka Województwa do podjęcia tematu w bieżącej perspektywie unijnej – napisano w uzasadnieniu do tej poprawki.

 

Opracowanie dokumentacji technicznej w kończącej się perspektywie finansowej Unii Europejskiej, moze dać szansę na wykonanie inwestycji już z nowego rozdania finansowego UE. W przypadku braku dokumentacji, znacząco zmaleją szansę tej inwestycji.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu