Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta Bydgoszczy popiera roszczenia za II wojnę światową od Niemiec, ale też domaga się odblokowania środków z KPO przez premiera

Rada Miasta Bydgoszczy popiera roszczenia za II wojnę światową od Niemiec, ale też domaga się odblokowania środków z KPO przez premiera

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 wrzesień 2023 16:04

Wrześniowa sesja Rady Miasta Bydgoszczy była na pewno mocno nacechowana trwającą kampanią wyborczą. Radni przyjęli niemal jednomyślnie stanowisko, w którym popierają dążenia polskiego rządu w sprawie uzyskania od Republiki Federalnej Niemiec reparacji za wywołanie II wojny światowej, już mniej jednomyślnie, po awanturze politycznej radni wyrazili też oczekiwanie, iż polski rząd odblokuje środki europejskiej z Krajowego Programu Odbudowy.

Przed południem informowaliśmy o gorącej dyskusji w sprawie specustawy dotykającej problematyki Zachemu, jej główną osią była kwestia funduszy, w tym zapisanych w KPO, o które Polska jeszcze nie sięgnęła z powodu sporu polskiego rządu z Komisją Europejską o praworządność. Co prawda Sejm RP uchwalił ustawę, która miała te środki odblokować, ale prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, który od kilku miesięcy nie może się zebrać.

 

O tym, że radni w środę zajmą się tematem niemieckich reparacji było wiadomo od dwóch tygodni, gdy o tej inicjatywie mówił przewodniczący klubu radnych PiS Jarosław Wenderlich. Na sesji bez większej dyskusji o tym temacie radni uchwałę przyjęli, przy jednym głosie sprzeciwu radnego Szymona Wiłnickiego.

 

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Joanna Czerska-Thomas wspomniała jednak - Rozmawiamy o środkach które są w tej chwili nie do otrzymania – za chwilę okaże się jakie są państwa pobudki, czy będziecie mieli odwagę zagłosować o środki, które są do pozyskania z KPO.

 

To właśnie Czerska-Thomas była inicjatorką apelu w sprawie KPO, który można odnieść wrażenie miał na celu nieco zrównoważyć przekaz w temacie reparacji. Dyskusja w temacie KPO była już bardziej emocjonująca, bowiem radni PiS twierdzili, że Bruksela blokuje środki bo namówiła ją do tego polska opozycja - Ten apel należy skierować do Komisji Europejskiej albo do Pana Tuska – grzmiał Wenderlich, któremu udzieliła się wręcz atmosfera wiecu wyborczego - Wiem, że ubolewacie na tym, ze Prawo i Sprawiedliwość idzie po trzecią kadencję. Zwyciężymy!

 

Rada Miasta ten apel przyjęła 18 glosami za, przy 6 przeciw radnych Prawa i Sprawiedliwości.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Skrajne ubóstwo z tendencją wzrostową

  Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.

  Etykiety: Szlachetna Paczka
 • Czy osoby, które nie wymieniły pieców faktycznie nie mają się czego obawiać?

  Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?

  Etykiety: smog

Wiadomości z regionu