Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO Bydgoszczy za kilka dekad

O Bydgoszczy za kilka dekad

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 lipiec 2019 15:54

Do końca lipca trwają konsultacje społeczne nad projektem Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Bydgoszczy. Istotność tego dokumentu polega na tym, iż określać będzie on kierunki rozwojowe miasta w przyszłości, która jest nieco dalsza od zdefiniowanych już planów inwestycyjnych.

 

Projekt studium liczy ponad 400 stron, stąd też trudno byłoby zwięźle opisać każdą zaplanowaną inwestycje. Skupiamy się zatem na kwestiach naszym zdaniem kluczowych. Projekt stawia za cel dostosowanie głównych wlotów do miasta do przekroju dwujezdniowego. Priorytetowo traktowane są wloty od budowanych węzłów drogi ekspresowej S-5. Jest to już zdefiniowany problem zwiększenia przepustowości drogi wojewódzkiej nr 223 (Szubińska). Ten temat jest obecnie na tapecie, czekamy chociażby na rozpisanie przetargu na opracowanie STEŚ dla budowy przeprawy przez miejscowość Białe Błota. Projekt studium Miejskiej Pracowni Urbanistycznej wskazuje uwagę na skomunikowanie ulicy Nakielskiej z węzłem Miedzyń przy Szubińskiej, którego budowa zaczęła się na dobre w ostatni wtorek. Dojazd przez ulicę Ofiar Hitleryzmu dzisiaj w jakimś stopniu spełnia swoją funkcję, ale docelowo MPU wskazuje, iż należy ten trakt uporządkować.

 

Projekt identyfikuje również potrzebę budowy dwupasmowego skomunikowania z węzłem drogi S-5 Tryszczyn – Smukała. Obecnie dwupasmowy standard ma już ulica Grunwaldzka na odcinku do Węzła Zachodniego oraz Nad Torem, dopiero po wyjechaniu na odcinek leśny wzdłuż ulicy Koronowskiej do granic miasta biegnie jednopasmowy odcinek (droga krajowa nr 25). Przeprowadzenie poszerzenia nie powinno być trudne z uwagi na to, że jest to odcinek leśny bez zabudowań. W projekcie studium pojawia się też propozycja, aby ten odcinek drogi krajowej nr 25 docelowo stał się drogą wojewódzką. Wówczas DK nr 25 biegłaby razem z drogami S-5 i S-10, aż do węzła w Stryszku, omijając Bydgoszcz od strony zachodniej.

 

Przewiduje się też dwujezdniowy charakter ulicy Nowotoruńskiej, która najprawdopodobniej będzie prowadzić do węzła drogi S-10 (nie ma jeszcze wyznaczonego wariantu przebiegu ekspresówki na odcinku Bydgoszcz – Toruń). Dla uzyskania dwupasmowego standardu drogi krajowej nr 80 konieczne jest wybudowanie kolejnej nitki mostu nad Wisłą w Fordonie. Na to uwagę również zwraca projekt studium.

 

Jeżeli chodzi o przedsięwzięcia kolejowe zaplanowano w studium budowę odcinka Trzciniec – Port Lotniczy Bydgoszcz (odcinek właściwie na terenie gminy Białe Błota). Naszym zdaniem poważnym brakiem jest niezidentyfikowanie dalszego odcinka z lotniska do Solca Kujawskiego, jako ważnego elementu Węzła Logistycznego Bydgoszcz. Będziemy wnioskować o uzupełnienie tej kwestii.

 

MPU planuje również docelowo utworzenie przystanku kolejowego na Jarach (okolice skrzyżowania z Nakielską) i przy węźle zachodnim oraz dyslokację przystanków na Osowej Górze i Brdyujściu, dla lepszej dostępności, w tym integracji z transportem miejskim

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu