Jesteś tutaj: HomeBydgoszczParlamentarzyści i kandydat chcą wspólnie działać na rzec Zachemu. Powołają zespół parlamentarny. Popiera ich legenda Solidarności

Parlamentarzyści i kandydat chcą wspólnie działać na rzec Zachemu. Powołają zespół parlamentarny. Popiera ich legenda Solidarności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 03 październik 2023 20:50

Problem ze skażeniem terenów przez Zachem oraz ryzykiem, że chemikalia dotrą do Wisły, a dalej mogą skazić Morze Bałtyckie stając się problemem międzynarodowym ciągnie się za nami, a przede wszystkim za Bydgoszczą od wielu lat w ostatnich latach znacznie wzrosła ich świadomość. Politycy Koalicji Obywatelskiej chcą po wyborach powołać zespół parlamentarny, aby w końcu ten problem zacząć realnie rozwiązywać.

- To co deklarujemy wspólnie tutaj – będziemy dążyć do powołania wspólnego zespołu parlamentarnego w przyszłej kadencji Sejmu i Senatu – zapowiedział we wtorek senator Krzysztof Brejza, który kandyduje w tych wyborach na posła – Zespołu, który w sposób kompleksowy, regularny, rozpocznie działania na rzecz monitorowania uzdrawiania Zachemu. Chodzi o realne uzdrowienie w oparciu o środki KPO. Będziemy chcieli, aby w tym speczespole udział brali również przedstawiciele nowego rządu zapraszani przez nas, odpowiedzialni za środki z Unii Europejskiej.

 

Jest to wspólna inicjatywa także senatora Andrzeja Kobiaka oraz kandydata na posła Włodzisława Gizińskiego, przy zaangażowaniu wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego. Senator Kobiak przypomniał, że trzykrotnie Senat wprowadzała do budżetu państwa poprawki na rekultywację terenów po Zachemie, ale w Sejmie, gdzie większość ma Zjednoczona Prawica, poprawka była już odrzucana.

 

Poparcia dla tej inicjatywy udzielił były minister środowiska Antoni Tokarczuk, legenda bydgoskiej Solidarności – Bardzo pochwalam tę inicjatywę stworzenia zespołu. Zachem to jest węzeł gordyjski, jest problem do usunięcia, stosunków własnościowych, aby nie przeszkadzały one w udzieleniu pomocy publicznej.

 

We wtorek przeprowadzając wywiad z posłem Janem Szopińskim z Nowej Lewicy zapytaliśmy go o to czy wesprze swoją pracą taki zespół, który dla sprawnego działania powinien funkcjonować ponad podziałami politycznymi - Każdy parlamentarzysta mu się angażować – odpowiedział.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Sejmik zebrał się, aby rozmawiać o rolnictwie. Podkreślono potrzebę rozwoju portów morskich

  Sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna, co pokazały protesty z ostatnich dni oraz incydent z Kotomierza pod Bydgoszczą, gdzie doszło do wysypania zboża, co krytykuje prezydent i wicepremier Ukrainy atakując Polskę. Rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego, dlatego w poniedziałek 26 lutego na nadzwyczajnej sesji zebrał się Sejmik Województwa.

Wiadomości z regionu